Taekwondocularda 12 haftalık kor egzersizlerinin statik denge kor kuvveti anaerobik güç sürat ve çevikliğe etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 12-week core exercises on static balance core strength, anaerobic power, speed and agility
- Tez No: 746233
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı taekwondocularda 12 haftalık kor egzersizlerinin statik denge kor kuvveti anaerobik güç sürat ve çevikliğe etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya kyorigi disiplininde büyükler kategorisinde yarışmalara katılan, yaş ortalamaları 18,82±2,60 yıl ve spor yaşı ortalamaları 7,06±1,95 yıl olan, 27 erkek taekwondocu dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen sporcuların 12'si kontrol ve 15'i de deney grubu olmak üzere rastgele örneklem yöntemi ile ayrılmıştır. Kontrol grubu 12 hafta taekwondo antremanları uygularken, deney grubu taekwondo antrenmanlarına ek olarak haftada üç gün, yaklaşık 30 dakika kor egzersiz programı uygulamıştır. Katılımcılara, araştırma öncesinde ve sonrasında vücut ağırlığı, boy uzunluğu, BKİ, açık göz statik denge, kapalı göz statik denge, kor kuvveti, anaerobik güç, sürat ve çeviklik testleri uygulanmıştır. Katılımcılara ait bulguların istatistiksel analizi IBM SPSS 26 ile yapılmıştır. Elde edilen veriler, normal dağılım göstermediği için nonparametrik testler uygulanmıştır. Katılımcılara ait tanımlayıcı istatistikler, ortalama ± standart sapma şeklinde ifade edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda ''Mann-Whitney U Testi'', grup içi karşılaştırmalarda,“Wilcoxon İşaretli-Sıralar Testi”ve gruplar arasında anlamlı farklılık gösteren değişkenlere“Quade's ANCOVA Testi”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 12-week core exercises on static balance core strength, anaerobic power, speed and agility in taekwondo athletes. 27 male taekwondo athletes with an average age of 18.82±2.60 years and an average age of 7.06±1.95 years, participating in competitions in the senior category in the kyorigi discipline were included in the study. 12 of the athletes included in the study were divided into control group and 15 of them were divided into experimental group by random sampling method. While the control group applied taekwondo training for 12 weeks, the experimental group applied a core exercise program of approximately 30 minutes, three days a week, in addition to taekwondo training. Body weight, height, BMI, open eye static balance, closed eye static balance, core strength, anaerobic power, speed and agility tests were applied to the participants before and after the study. Statistical analysis of the findings of the participants was made with the IBM SPSS 26. Since the data obtained did not show a normal distribution, nonparametric tests were applied. The descriptive statistics of the participants were expressed as mean ± standard deviation. The“Mann-Whitney U Test”was applied for the comparisons between groups, the“Wilcoxon Signed-Ranks Test”for the in-group comparisons, and the“Quade'sANCOVA Test”was applied to the variables that showed significant differences between the groups.