Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların günlük ekran sürelerinin ve içeriklerinin incelenmesi
Examination of daily screen time and content of children who attending pre-school education institutions
- Tez No: 746251
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknoloji, insanlığın var oluşundan bu yana toplumların ihtiyaçlarını karşılamak üzere gelişim göstermektedir. Teknolojinin bu gelişimi, dijital medya araçlarını hayatın bir parçası haline getirmiştir. Çocukların özellikle tablet ve akıllı telefona erişiminin kolaylaşması ve kullanımının artmasıyla ekran başında geçirdikleri süre önemli bir hale gelmiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların ekran süreleri ve içeriklerini incelemek amacıyla yapılan çalışma betimsel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara İli Yenimahalle İlçesinde anasınıfına devam eden 156 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada verileri toplamak amacı ile“Demografik Bilgi Toplama Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Ekran Süresi ve İçeriği Anketi”kullanılmıştır. Ankette çocukların ve ebeveynlerin günlük ekran sürelerine, içeriklerine, dijital medya araçlarını kullanımlarına ve ebeveynlerin bu konular hakkındaki tutumlarına odaklanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Veriler, betimsel olarak frekans ve yüzdeler ile değerlendirilmiş, ki kare ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda, çocukların çoğunluğunun televizyon ile günlük 2 saat, akıllı telefon ile 1 saatten daha az vakit geçirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların cinsiyetlerine göre dijital medya araçlarını kullanma sürelerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. Çocukların dijital medya araçlarında tercih ettiği içeriklerin sıralı olarak; spor programı, reklam, dizi-film, belgesel, eğlence programı ve son olarak Youtube internet platformunu olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin genelinin günlük 2 saat televizyon izledikleri, 3 saatten daha fazla akıllı telefon kullandıkları ve her 4 ebeveynden 1'inin günlük 2 saatten daha fazla bilgisayar kullandığı belirlenmiştir. Ebeveynler ile çocuklarının ekran süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca babaların, dijital medya araçları ile eşlerine ve çocuklarına kıyasla, daha fazla zaman geçirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology has been developing to meet the needs of societies since the existence of humanity. This development of technology has made digital media tools a part of life. Especially as children's access to tablets and smart phones has become easier and their use has increased, the time children spend in front of the screen has become important. The study conducted to examine the screen time and content of children attending pre-school education institutions is in a descriptive survey model. The study group of the research consists of 156 children attending kindergarten in Ankara Province Yenimahalle District. In order to collect data in the research,“Demographic Information Collection Form”and“Screen Time and Content Questionnaire”developed by the researcher are used. The survey focuses on children's and parents' daily screen time, content, use of digital media tools, and parents' attitudes about these issues. The data obtained in the research are analyzed with the SPSS program. The data are descriptively evaluated with frequency and percentages and tested with chi-square. As a result of the research, it is concluded that the majority of children spend 2 hours a day with television and less than 1 hour with a smart phone. The duration of using digital media tools according to the gender of the children is not statistically significant. The contents preferred by children in digital media tools are; sports program, advertisement, series-film, documentary, entertainment program and finally Youtube internet platform. The majority of parents watch TV for 2 hours a day, use smartphones for more than 3 hours, and 1 of every 4 parents use a computer more than 2 hours a day. It is concluded that there is a statistically significant relationship between parents and their children's screen time. In addition, fathers spend more time with digital media tools compared to their spouses and children.