Tekrarlayan kök kanal tedavilerinin değerlendirilmesi: Gözlemsel klinik çalışma
Evaluation of endodontic retreatments: Observational clinical study
  1. Tez No: 746286
  2. Yazar: BARIŞ ÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAĞDAGÜL HELVACIOĞLU KIVANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı kök kanal tedavisi başarısızlığının nedenlerinin, tekrarlayan kök kanal tedavisini etkileyen faktörlerin, tekrarlayan tedavi sonrası postoperatif ağrının ve 12 aylık takipteki başarının araştırılmasıdır. Çalışmaya tekrarlayan kök kanal tedavisi endikasyonu olan 167 hasta üzerinde planlandı. Tedavi sırasında tercih edilen metodlar tedaviyi gerçekleştiren uzmanlık öğrencileri tarafından formlara kaydedildi. Preoperatif, postoperatif ağrı, analjezik kullanımı ve radyografiler (tedavi öncesi, sonrası ve 12 aylık kontrol randevusu) gözlemci tarafından değerlendirildi. 126 hastanın postoperatif ağrı düzeyleri değerlendirildi. Birinci haftadaki ağrı düzeyi, preoperatif ve postoperatif 4. ve 24. saatteki ağrı düzeylerinden daha düşüktü. Alt bölgede üst bölgeye göre istatistiksel olarak daha fazla ağrı vardı (p=0,048). Postoperatif ağrı değerlendirmesinde, akut bulgular gösteren hastaların ağrı değerinin protetik amaçlara göre daha yüksek olduğu bulundu (p=0,039). Preoperatif analjezik kullanan hastalar postoperatif 24. saatte daha fazla ağrı hissetti (p=0,038). 24-48 saatleri arası ve 7. gün kullanılan analjezik miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the cause of root canal treatment failures, factors affecting endodontic retreatment, postoperative pain and 12-month follow-up success after retreatment. The study was planned on 167 patients who had retreatment indications. The prefferred methods during the treatment were recorded on the forms by the specialty students who performed the treatment. Preoperative, postoperative pain, analgesic usage and radiographs (before, after treatment and at 12-month follow-up appointment) were evaluated by the observer. 126 patients were evaluated for postoperative pain levels. The pain level at the first week was lower than the pain levels of preoperative and postoperative 4th and 24th hours. There was statistically more pain in the lower region than the upper region (p=0.048). The postoperative pain value assessment revealed that patients presenting acute findings had higher pain value than prosthetic purposes (p=0.039). Patients who used preoperative analgesics felt more pain at the postoperative 24th hour (p=0.038). There was a statistically significant difference between the analgesics used on the 24-48 hours and 7th day (p0.05).