Sınıf öğretmenlerinin yaşam becerileri hakkındaki görüşleri
Opinions of class teachers on life skills
- Tez No: 746557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YARAR KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin hayat bilgisi yaşam becerileri hakkındaki görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, Rize ilinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında görev yapan 15 gönüllü öğretmen ile yürütülmüştür. Nitel bir araştırma olan bu çalışmanın verilerini toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış mülakat formu ve Yaşam Becerileri El Kitapçığı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre öğretmenlerin 2018 Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nda yer alan yaşam becerilerinin birçoğunu bilmedikleri bu yaşam becerini kazanımlar yolu ile örneklendirdikleri görülmüştür. Öğretmenler yaşam becerisi öğretimini önemli bulduklarını ifade etmişlerdir. Yaşam becerisi etkinliklerine ulaşabilecek ek kaynaklara ihtiyaç duyulması ulaşılan diğer sonuçlardan biridir. Öğretmenlerin yaşam becerisi öğretiminde öğrenciyi merkeze alan öğrenci yaşantısı içeren etkinlikler yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Uzaktan eğitim sürecinde yaşam becerilerinden öz denetim ve dengeli beslenme becerisini kazanamayan çocuklar ders takibinde zorlanmış; yaşam becerisini alan çocuklar ise ders takibi yapabilmiş, ödev ve sorumluluklarını yerine getirebilmiştir. Öğretmenlerin Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nda yer alan yaşam becerilerini daha detaylı öğrenmeleri adına yaşam becerisi eğitimlerine katılmaları önerilmiştir. Öğretmenler için yaşam becerisi etkinliklerini içeren örnek kitapçıklar geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the opinions of classroom teachers about life skills. The research was carried out with 15 volunteer teachers working in Rize Province in the academic year of 2021-2022. A structured interview form and Life Skills Handbook developed by the researcher were used to collect the data of this qualitative study. According to the results of the research, it was seen that the teachers exemplify many of the life skills in the 2018 Life Studies Curriculum through the acquisitions of this life skill, which they do not know. Teachers stated that they found life skills teaching important. The need for additional resources to reach life skills activities is another result that was achieved. It was concluded that the teachers carried out activities involving student life that put the student in the center in teaching life skills. Children who could not gain self-control and balanced nutrition skills, which are life skills, during the distance education process, had difficulty in following the lesson; Children who took the life skills were able to follow the lesson and fulfill their homework and responsibilities. It is recommended that teachers participate in life skills training in order to learn life skills in mkre detail included in the Life Studies Curriculum. It has been suggested to develop sample booklets containing life skill activities for teachers.