Aggression and multi-modal signalling in the European robin (Erithacus rubecula)
Kızılgerdanlarda (Erithacus rubecula) saldırganlık ve multimodal kayma
- Tez No: 746607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Psikoloji, Biology, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kentsel yaşam alanlarında bulunan akustik gürültü kirliliği, kentte yaşayan yaban hayatı arasındaki iletişimi bozabilmektedir. Kentte yaşayan kuşlar için kur davranışı ve bölge savunması gibi birçok bağlamda akustik sinyaller önemli bir rol taşır. Rakipler arasındaki iletişim sekteye uğradığında agresif etkileşimler daha hızlı kızışabilir. Bu soruna verilebilecek yanıtlardan biri sinyal aktarma çabasını gürültünün daha az olduğu bir modaliteye kaydırmaktır. Ormanlık alanlarda ve şehir parklarında sıkça rastlanan kızılgerdanlar (Erithacus rubecula), bölge savunmasında akustik ve görsel sinyaller kullanır. Bu çalışma kentsel ve kırsal alanlarda bölgeleri olan kızılgerdanların, kayıttan çalınan gürültü altında veya gürültü olmadığında bölgelerinin sınırlarının ihlal edilmesinin deneysel olarak canlandırılmasına nasıl tepki verdiklerini araştırmaktadır. Kayıttan çalınan gürültü altında, kızılgerdanların saldırgan davranışlarınd artış görüleceğini ve sinyal aktarma çabalarını akustik modaliteden görsel modaliteye kaydıracaklarını öngördük. Kentte yaşayan kızılgerdanlar yüksek akustik gürültü koşullarına adapte olmuş olabileceklerinden, bu kuşların saldırganlıklarında daha keskin bir artış görmeyi ve görsel modaliteye geçişin kırsalda yaşayan kızılgerdanlara göre daha belirgin olmasını bekledik. Sonuçlar kentte yaşayan kızılgerdanların genellikle daha saldırgan olduğunu gösterirken kayıttan çalınan gürültü yalnızca kırsal alanda yaşayan kızılgerdanlarda saldırganlığı arttırdı. Multimodal kayma hipotezine uygun olarak, kayıttan çalınan gürültü yalnızca kentte yaşayan kızılgerdanlarda şarkı sıklığının düşmesine yol açtı. Ancak kayıttan çalınan gürültünün görsel sinyaller üzerinde anlamlı bir etkisini tespit edemedik. Sonuçlar, gürültüdeki geçici artışlara verilen plastik tepkilerin, kentte yaşayan kızılgerdanlarda daha uzun vadeli süreçler tarafından şekillendirilmiş olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Urban habitats are polluted with acoustic noise, which may disrupt communication between urban-living wildlife. Urban birds rely heavily on acoustic signals in many contexts, such as mate attraction and territorial defense. Aggressive interactions may escalate more rapidly when communication between rivals is disrupted. One way to respond to this challenge is to shift signaling effort to a less noisy modality. A common inhabitant of wooded areas and urban parks, European robins (Erithacus rubecula) use acoustic and visual signals during territorial defense. The present study investigates how European robins holding territories in urban and rural areas respond to simulated intrusions with or without experimental noise playback. We predicted that under experimental noise, European robins would show an increase in aggressive behaviors and shift their signaling effort from the acoustic modality to the visual. Since urban robins may have adapted to increased acoustic noise conditions, we expected them to show a steeper increase in aggression and a more prominent shift to the visual modality than that exhibited by rural robins. While urban robins were generally more aggressive, noise playback increased aggression only in rural robins. In accordance with the multi-modal shift hypothesis, noise playback resulted in lowered song rates in only urban robins. However, we did not detect a significant effect of noise playback on visual signals. The results suggest that plastic responses to transient increases in noise may be shaped by longer-term processes in urban European robins.