The representation of neoliberal values in reading parts of EFL textbooks used in higher education
Yükseköğrenimde kullanılan yabancı dil olarak İngilizce ders kitaplarının okuma bölümlerinde neoliberal değerlerin temsiliyeti
  1. Tez No: 746606
  2. Yazar: SELMAN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENÂ GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yabancı Dil olarak İngilizce (EFL) ders kitaplarının ideoloji yayma aygıtları olarak kullanılmalarına ilişkin eleştirel araştırmalar son zamanlarda popülerlik kazanmıştır. Yabancı Dil Eğitiminin temel bir bileşeni olan ders kitaplarının ideoloji türetimi için uygun yerler olduğu düşünülmektedir. EFL ders kitaplarının sosyopolitik bağlamları üzerine araştırmalar çoğunlukla cinsiyet, çok kültürlülük ve etnisite konuları hakkında olmuştur. Ancak EFL ders kitaplarında neoliberal değerlerin varlığı son yıllarda eleştirel olarak araştırılmaktadır. Neoliberal ideolojinin İngilizce ders kitaplarında temsili üzerine yapılan araştırmalar, İngilizce ders kitaplarının bireyselcilik, girişimcilik, tüketimcilik, rekabet, pazarlama, markalaşma vb. neoliberal değerleri teşvik etmedeki rolünü vurgulamaktadır. Genişlemekte olan literatüre katkıda bulunmak ve sonraki araştırmalar için önerilerde bulunmak amacıyla bu çalışma, yüksek öğretimde kullanılan iki popüler İngilizce ders kitabının okuma bölümlerindeki neoliberal değerlerin varlığını araştırmaktadır. New Language Leader Intermediate ve Speakout Intermediate ders kitapları Eleştirel Söylem Analizi ile niteliksel olarak analiz edilmiş ve neoliberal ideolojinin izlerine rastlanmıştır. Sonuçlar, seçilen EFL ders kitaplarındaki metinlerin yarısından fazlasının en az bir neoliberal değerle ilgili olduğunu göstermektedir. Metinlerden yapılan alıntılar, metinlerde neoliberal ideolojinin varlığına dair argümanları da haklı çıkarmaktadır. Sonuç olarak, EFL ders kitaplarının sosyopolitik bağlamları hakkında eleştirel farkındalık ve EFL alanında eleştirel yaklaşımları konu edinen daha fazla araştırma yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Critical research on English as Foreign Language (EFL) textbooks with regard to their use as artefacts of ideology dissemination has gained popularity recently. Being a fundamental component of Foreign Language Education, textbooks are thought to be convenient places for ideology reproduction. Research on sociopolitical contexts of EFL textbooks has been mainly about gender, multiculturalism, and ethnicity issues. Recently, the presence of neoliberal values in the EFL textbooks is critically researched as well. The research on the representation of neoliberal ideology in EFL textbooks highlights the role of EFL textbooks in promoting neoliberal values, such as individualism, entrepreneurship, consumerism, competition, marketing, branding, and so on. With the aim of contributing to the growing literature and suggesting implications for further research, this study investigates the existence of neoliberal values in the reading parts of two popular EFL textbooks used in higher education. New Language Leader Intermediate and Speakout Intermediate textbooks were qualitatively analyzed using Critical Discourse Analysis (CDA) method. The results reveal traces of neoliberal ideology and indicate that more than half of the texts in the chosen EFL textbooks are relevant to at least one neoliberal value. The analysis of the excerpts from the reading parts also justifies the argumentation about the emergence of neoliberal ideology in the texts. Conclusively, critical awareness about socio-political contexts of EFL textbooks and further research considering critical approaches to the EFL field were suggested.