The security perceptions of Bangladeshi people on Rohingya migrants
Bangladeşlilerin Rohingya göçmenleri hakkındaki güvenlik algıları
  1. Tez No: 746911
  2. Yazar: MD. ISHTIAQ AHMED TALUKDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Göç çalışmaları temel olarak yasal göçü, iş göçünü ve göçmenlere karşı halkın tutumunu takip eder. Özellikle zorunlu göç veya yerinden edilme dışında göçmenlerin veya göçün etkisinin analizi akademisyenler tarafından daha az ilgi gördü. Bununla birlikte, Barry Buzan'ın Kopenhag güvenlik okulu, akademisyenlerin güvenlik ile diğer sosyo-politik faktörler arasında hem geleneksel hem de geleneksel olmayan perspektiflerden bir bağlantı bulmaya başladığı mevcut akademiye yeni bir boyut ekledi. Bu nedenle, bu çalışma, çalışma konularının yerel ev sahibi topluluk olduğu ve etki yaratanların zorla yerinden edilmiş Rohingya göçmenleri olduğu geleneksel olmayan güvenlik endişelerini zorunlu göçle ilişkilendirmeye çalışmıştır. Göçün Bangladeş'in ulusal güvenliği üzerindeki etkisini ölçmek için başta suç korkusu olmak üzere kriminojenik faktörlerin birincil belirleyici faktör ve gösterge olarak kaldığı Rohingya göçünden güvenlikle ilgili olmayan sorunları bulmak için karma bir metodoloji kullanılır. Çalışmada, 1021 katılımcı yapılandırılmış bir ankete, 11 katılımcı ise kilit bilgi kaynağı görüşmelerine katıldı. Veriler, frekans dağılımı, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri gibi parametrik olmayan testler ve boyut indirgeme ile birlikte regresyon analizinin kullanıldığı hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edildi. Araştırma, Rohingya göçmenlerinin Bangladeş'e gelmesinden bu yana farklı sosyo-ekonomik ve siyasi kriz biçimlerinin ortaya çıktığını ortaya koydu. Cox's Bazaar İl'in ev sahibi topluluğunun yaşamlarına ve güvenliklerine yönelik algısı etkilendi. Bu nedenle daha fazla güvenliğe ihtiyaçları var ve Rohingyaların Myanmar'a iki taraflı ve güvenli bir geri dönüş sürecinden geçmesini istiyorlar.
Özet (Çeviri)
Migration studies mainly follow legal immigration, work migration and public attitude towards migrants. The impact analysis of migrants and/or migration, especially out of forced migration or displacement, got less attention from academicians. However, Barry Buzan's Copenhagen school of security added a new dimension to the existing academia where academicians started to find a connection between security with other socio-political factors from both traditional and non-traditional perspectives. This study, therefore, has tried to connect the non-traditional security aspects with forced migration where the study subjects are the local host community, and the impact creators are the forcibly displaced Rohingya migrants. A mixed methodology is used to find the non-security issues out of the Rohingya exodus where criminogenic factors, especially fear of crime, remained the prime identifying factor and indicator to measure the impact of migration on Bangladesh's national security. In the study, 1021 respondents participated in a structured survey and 11 respondents participated in key informant interviews. The data were analysed using both descriptive and inferential statistics where frequency distribution, non-parametric tests such as Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests, and regression analysis along with dimension reduction have been used. The study revealed that different forms of socio-economic and political crisis have emerged since the Rohingya migrants arrived in Bangladesh. The perception of the host community of Cox's Bazaar District towards their life and security has been affected. Thus, they need increased security and want the Rohingya to go back through a bi-lateral and safe repatriation process to Myanmar.