The importance of aerial counterterrorism activities: The case of Türkiye
Terörle mücadelede havacılık faaliyetlerinin önemi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 746922
  2. Yazar: FATMA NUR GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YANARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, PKK terör örgütün saldırıları ve PKK'nın tehditlerine karşı Türk güvenlik güçlerinin yürütmüş olduğu iç güvenlik havacılığı operasyonları analiz edilerek havacılık faaliyetlerinin önemi tartışılmaktadır. Mekânsal ve zamansal olarak ele alınan saldırılar ve operasyonlar, çeşitli açık kaynak verisetleri, resmi kaynaklar ve haber sitelerinden faydalanılarak oluşturulan PKK saldırılarını ve Türk güvenlik güçlerinin operasyonlarını içeren yeni verisetleri ışığında, tarihsel süreç analizi ve trend analizinden faydalanılarak analiz edilmektedir. Bu çalışmanın nihai bulgusu, yeni güvenlik konseptinin uygulanmaya başlandığı 2016 yılından 2021 yılına dek terör örgütüne karşı yürütülen iç güvenlik havacılığı operasyonlarının artış göstermesiyle eş zamanlı olarak, PKK terör örgütünün saldırı kabiliyetinin geçmiş dönemlere kıyasla büyük oranda azalmış olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the importance of aerial counterterrorism activities by analyzing the attacks of the PKK terrorist organization and internal security aviation operations carried out by the Turkish security forces against the PKK's threats. Spatially and temporally examined attacks and operations are analyzed using historical process analysis and trend analysis in the light of new datasets including PKK attacks and operations of Turkish security forces created by using various open source datasets, news sources and official sources. The key finding of this study is that, the attack capability of the PKK terrorist organization has greatly decreased compared to previous periods, simultaneously with the increase in the internal security aviation operations conducted against the terrorist organization from 2016, when the new security concept started to be implemented, to 2021.