Sınıf öğretmenlerinin dijital kültür algıları (Malatya ili örneği)
Digital culture perceptions of classroom teachers (Malatya province example)
  1. Tez No: 747036
  2. Yazar: ZEYNEP KISAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin dijital kültür algılarına göre dijital profillerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, öğrenim durumu ve hizmet içi eğitim durumları değişkenlerinin dijital profilde anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Malatya ili Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ilkokullarda görev yapmakta olan 1726 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle ve kolay ulaşılabilirlik esasına dayalı olarak belirlenen ve Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde resmi ilkokullarda görev yapan 972 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır ancak bazı ölçeklerin eksik ve hatalı işaretleme yapılmasından dolayı değerlendirmeye alınan ölçek sayısı 810' dur. Veri toplama aracı olarak Şad ve Donmuş' un (2017) geliştirdiği“Dijital Yerli, Dijital Göçmen ve Dijital Melez Öğretmen Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise tek örneklem ki-kare testi ve iki değişken için ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, sınıf öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun genel çerçevede hem dijital ortamı benimseyerek dijital kaynakları kullandıklarını hem de geleneksel yöntemlerden kopamayan dijital melez özelliği gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the digital profiles of classroom teachers working in public primary schools according to their digital culture perceptions. For this purpose, it was examined whether the variables of gender, age, professional seniority, educational status and in-service training status of classroom teachers create a significant difference in the digital profile. In this study, in which the quantitative research method was used, the general survey model was used. The population of the research consists of 1726 classroom teachers working in public primary schools affiliated to the Directorate of National Education in the Battalgazi and Yeşilyurt districts of Malatya in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 972 classroom teachers working in public primary schools in Battalgazi and Yeşilyurt districts, determined by simple random sampling method and on the basis of easy accessibility, but the number of scales included in the evaluation is 810 due to missing and incorrect marking of some scales. The“Digital Native, Digital Immigrant and Digital Hybrid Teacher Scale”developed by Şad and Donmuş (2017) was used as a data collection tool. In the analysis of the data, the single sample chi-square test and the chi-square test for two variables were used. The findings obtained in the study revealed that the majority of classroom teachers both adopt digital environment and use digital resources and show a digital hybrid feature that cannot break away from traditional methods.