Turkey's governance of Syrian refugees: A case of transformation towards regulatory statehood
Türkiye'nin Suriyeli mülteci meselesini idaresi: Düzenleyici devlete dönüşüm örneği
- Tez No: 747037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER BULDANLIOĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkiye'ye doğru ilk Suriyeli mülteci dalgasının ardından geçen on yıllık sürede, Türkiyenin söz konusu yerinden edilen nüfusa yönelik muamelesini bazı kesimler örnek alınması gereken bir davranış olarak överken, bazıları ise politika reformları yapılması gereğini vurgulamıştır. Ancak, neo-Weberyen bir bakış açısından kavramsallaştırılan devlet kapasitesi anlayışının hakim olduğu mevcut teknokratik yaklaşımlarda bu kavramsallaştırma sorgulanmamıştır. Bu çalışmada, yönetişim olgusunun organik olmadığı, aksine birtakım menfaatlere hizmet ederken diğer bazılarını asgariye indiren şekilde işleyen maksatlı bir süreç olduğu düşüncesi ile meseleye yaklaşmaktayız. Türkiye yönetiminin Suriyeli mültecileri muamele tarzını açıklamayı amaçlayan bu çalışmada, bu süreç devletin neoliberalleşmesi bağlamına oturtulmuştur. Bu çalışma, öncelikle, Türkiye yönetiminin Suriyeli mültecilere yönelik yaklaşımına ilişkin mevcut değerlendirmeleri şekillendiren ana akım kuramsal yaklaşımları tartışmaya açmakta ve Devlet Dönüşüm Yaklaşımı (DDY) kavramını alternatif olarak önermektedir. Sonrasında, bu kavramı Suriyeli mültecilerin yoğun olduğu Gaziantep ilinden gelen ampirik veriler yolu ile gelişmelerin incelenmesinde kullanmıştır. Şu üç temel sonuç ile bu çalışma tamamlanmıştır: Türkiye yönetiminin Suriyeli mültecilere yönelik muamelesi, ülkenin kapitalist gelişiminin eleştirel değerlendirmesinin dışında tutularak anlaşılamaz. Türkiye yönetiminin Suriyeli mültecilere yönelik muamelesi Türk devletinin düzenleyici devlete yönelik dönüşümünde yaşanan bir süreci oluşturmaktadır. Türkiye'nin kapitalist gelişimi ve düzenleyici devlete dönüşümü ülkedeki Suriyelilerin gelecekteki durumunu şekillendirmeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Ten years following the initial wave of Syrian refugees into Turkey, Turkey's governance of this displaced population is heralded by some as an example to follow and prescribed policy reforms by others. However, among these technocratic approaches, there is a lack of challenging this neo-Weberian, state capacity conceptualization of governance. We instead approach this subject with the mindset that governance is not organic, but a purposeful process that functions to privilege certain interests and minimize others. Seeking an explanation of Turkey's governance of Syrian refugees, we place this process within the state's broader neoliberalization. First, this project problematizes the mainstream theoretical approaches to analyzing Turkey's governance of Syrian refugees and posit the State Transformation Approach (STA) as an alternative. We then apply this framework to empirical evidence received from Gaziantep, a municipality of Turkey that where Syrians are concentrated. We conclude this project with three main take-aways: Turkey's governance of Syrian refugees cannot be understood outside of a critical analysis of its capitalist development, Turkey's governance of Syrian refugees constitutes one process in the transformation of the Turkish state towards Regulatory Statehood, and the future of Syrians in Turkey will continue to be determined by Turkey's capitalist development, and its transformation into regulatory statehood.