Strategizing to survive in liminal life: Ghost-like agency of Afghan refugees in Turkey
Eşikte hayatta, hayatta kalmak için strateji kurmak: Türkiye'deki Afgan mültecilerin hayaletimsi iradesi
- Tez No: 747151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİRE ERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tez, Türkiye'de hayatta kalma çabası içerisinde olan Afgan mültecilerin iradesi üzerine odaklanmaktadır. Cenevre Sözleşmesi'ne kısıtlama koyan ve mülteci rejimleri muğlak olan iltica ülkelerinde mülteciler kendilerini ne geri dönebildikleri, ne ev sahibi toplumun bir parçası olabildikleri ve ne de üçüncü bir ülkeye gidebildikleri bir durumda bulmaktadır. Bu bağlamda, mülteci yönetişimi de neoliberal yaklaşım temeli üzerine şekillendiğinde, mülteciler kendilerini yapısal sebeplerden dolayı iradeleriyle hayatta kalmak için kendi insiyatiflerini kullanmak durumunda kalmış bulmaktadırlar. Bu sebeple, nitel özellik taşıyan bu çalışma, mülteci iradesinin nasıl ortaya çıktığını ve bu kişiler tarafından nasıl işlevselleştirildiği hususunda şu soruları sorarak anlamaya çalışmaktadır: Afgan mülteciler Türkiye'deki mülteci rejimi altında ne tür hayatta kalma stratejilerini geliştirmektedir? Afganların yaşadığı ve göç otoriteleri tarafından belirlenen uydu kentlerde hayatları nasıl şekillenmektedir? Afganlar karşı karşıya kaldıkları zorlukları ve hayatta kalma ihtiyaçlarını nasıl tanımlamaktadırlar? Otuz beş derinlemesine, yarı yapılandırılmış ve yüz yüze gerçekleştirilen mülakattan elde edilen verilerin, beliren temaların ışığında analiz edilmesi sonrasında bu çalışma, birinci olarak mültecilerin ülkelerini terk ettikten sonra, yapısal sebeplerden dolayı kendilerini belirsiz bir durumda tek başlarına bulduklarını ortaya çıkarmıştır. İkinci olarak, hayatta kalmak amacıyla, mülteciler kendi iradelerini kullanarak görünür ve görünmez olan bir hayalete dönmektedir. Burada bahsedilen irade ise, yapısal sebeplerden dolayı sınırlı bir irade olarak tanımlanabilinir. Bir yandan hayaletimsi hal, alınmak zorunda kalınan risklerle beraber güncel durumda var olan zorulukları daha da zorlaştırırken diğer yandan da uydu kentteki ev sahibi topluluk üyeleri ile iyi ilişkiler kurulmasında rol oynamaktadır. Görünür veya görünmez olsun, Afganların hayaletimsi iradesinin en nihai amacı ise Türkiye'de hayatta kalabilmek olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the agency of Afghan refugees in the quest of survival in Turkey. The countries where the refugee regime is ambiguous due to reasons such as complex asylum policies and limitation to Geneva Convention, refugees end up in a situation where they can neither go back, nor incorporate to the host society and nor move further to a third country. In such context, when refugee governance is further based on neoliberal approach, refugees find themselves being left to their own devices to find solutions for their survival through using their agency. With this perspective, this qualitative study aims to understand how the refugee agency is formulated and operationalized by asking: What sort of survival strategies do Afghan refugees develop under complex refugee regime in Turkey? How do the daily lives of Afghans look like in the government-assigned satellite cities? How do Afghan refugees explain vulnerabilities and survival needs? Following making the analysis of the data collected from thirty-five in-depth, semi structured, and face-to-face interviews through the emerged themes, this study first found that following their flight, refugees find themselves in limbo where they are left to their own devices for survival. Second, with the aim of staying alive, refugees turn into ghosts through using their agencies, both by being visible and invisible. This agency however is partial because of the structural reasons. On the one hand, ghost-like nature deepens the already existing vulnerabilities as a result of risk-taking, and on the other, it works into the creation good relationships with the host community members in the satellite city. Whether visible or invisible, the ghost-like agency of Afghans has one ultimate goal: to be able to survive in Turkey.