Kurum kültürü ve sürdürülebilir kalite algısında dönüşümcü liderliğin rolü
The role of transformational leadership incorporate culture and the perception of sustainable quality
- Tez No: 747217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN BENHÜR AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı kurum kültürü ve sürdürülebilir kalite algısında dönüşümcü liderliğin rolü olup olmadığını test etmektir. Sürekli değişen ve dönüşen dünyada kurumların rakipleriyle yarışabilmeleri için kendi sahip oldukları kurum kültürüne sahip çıkmaları ve kaliteyi sürdürülebilir kalite olarak benimsemeleri gerekmektedir. Değişim ve dönüşümü çalışanlara ilham etmeyi amaçlayan dönüşümcü liderlerinde kurumların başarılı olmasında rolü olduğu varsayılmaktadır. Bu çalışmada da kurumlarda bu kavramların birbirleriyle olan ilişkilerini ve dönüşümcü liderliğin sürdürülebilir kalite algısı ve kurum kültüründeki rolünü ölçmek için yapılmıştır. Araştırmada Denison (1998) tarafından geliştirilen ve Ali Arafat'ın 2017 yılında Doktora Tezinde kullandığı Kültürü Ölçeği ve Dönüşümcü Liderlik Ölçeği çalışmada kullanılmıştır. Ayrıca Doç. Dr. Bilal Çankır (2017) tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Kalite Algısı Ölçeği”de çalışmada kullanılmıştır. İstanbul ve Bursa ilinde üst düzey, orta düzey ve alt düzey yönetici ve isgorenler arasında 352 kişi ile gerçekleşen 42 soruluk ankette yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Korelasyon ve regresyon analizine göre dönüşümcü liderlik ölçek ortalaması özelinde değerlendirildiğinde; yaş ile dönüşümcü liderlik ölçeği arasında negatif yönde çok düşük düzeyde bir ilişkinin varlığı saptanmıştır. Bu durum dönüşümcü liderlik algısının yaş düştükçe arttığını ifade eden -,095 değerinden hareketle tespit edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak eğitim düzeyi ile dönüşümcü liderlik ölçeği arasında negatif yönde çok düşük düzeyde bir ilişkinin varlığı saptanmıştır. Bu durum dönüşümcü liderliğin eğitim düzeyi düştükçe arttığını ifade eden -,002 değerinden hareketle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test whether transformational leadership has a role in corporate culture and sustainable quality perception. In a world that is constantly changing and transforming, institutions need to embrace their own corporate culture and adopt quality as sustainable quality in order to compete with their competitors. It is assumed that transformational leaders, who aim to inspire change and transformation, have a role in the success of institutions. In this study, it was conducted to measure the relationship between these concepts in organizations and the role of transformational leadership in sustainable quality perception and corporate culture. Culture Scale and Transformational Leadership Scale, which were developed by Denison (1998) and used by Ali Arafat in his PhD Thesis in 2017, were used in the study. Also, Assoc. Dr. The“Sustainable Quality Perception Scale”developed by Bilal Çankır (2017) was also used in the study. Structural equation modeling was applied in a 42-question survey conducted with 352 people among senior, middle and lower level managers and employers in Istanbul and Bursa. Considering the transformational leadership scale average according to the correlation and regression analysis; It was determined that there was a very low negative correlation between age and the transformational leadership scale. This situation was determined based on the value of -,095, which states that the perception of transformational leadership increases as the age decreases. In addition to all these, it was determined that there was a very low negative correlation between education level and transformational leadership scale. This situation was determined based on the value of -,002, which states that transformational leadership increases as the education level decreases.