Anyonik yüzey aktif maddelerin şampuan üzerindeki etkinliği
Effectiveness of anionic surfactants on shampoo
- Tez No: 747220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İSMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada anyonik yüzey aktif maddelerin şampuan üzerindeki viskozite ve köpürme etkinliği araştırılmıştır. Literatürde yer alan şampuan formülasyonlarının incelenmesi sonucunda en sık kullanılan 3 farklı anyonik yüzey aktif madde seçilmiştir. Seçilen anyonik yüzey aktif maddeler Sodyum Lauril Sülfat, Sodyum Lauret Sülfat ve Sodyum C14-16 Olefin Sülfonattır. Bu anyonik yüzey aktif maddeler hazırlanan şampuan bazına belirli oranlarda ilave edilmiştir. Anyonik yüzey aktif madde eklenmiş olan şampuanların üzerine %0,5-2 NaCl eklenerek viskozite değerleri ölçülmüştür. En az anyonik yüzey aktif madde ve en az miktar NaCl eklenerek en ideal viskozite değerine sahip anyonik yüzey aktif madde belirlenmiştir. Bu anyonik yüzey aktif madde şampuan bazına %5 Sodyum Lauril Sülfat ile %1 NaCl eklenmiş halidir. Hazırlanmış olan şampuan bazının üzerine farklı oranlarda anyonik yüzey aktif madde eklendikten sonra köpük testleri yapılmıştır. Köpük testi sonucuna göre Sodyum Lauril Sülfat eklenmiş olan şampuan numunesi en iyi köpürme özelliği göstermiştir. Sodyum Lauril Sülfat miktarı arttıkça köpürme miktarı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the viscosity and foaming efficiency of anionic surfactants on shampoo were investigated. As a result of the examination of shampoo formulations in the literature, 3 different anionic surfactants that are used most frequently were selected. The anionic surfactants selected are Sodium Lauryl Sulphate, Sodium Laureth Sulphate and Sodium C14-16 Olefin Sulfonate. These anionic surfactants were added to the prepared shampoo base in certain proportions. The viscosity values were measured by adding 0.5-2% NaCl to the shampoos with anionic surfactant added. By adding the least anionic surfactant and the least amount of NaCl, the anionic surfactant with the most ideal viscosity value was determined. This anionic surfactant is added to the shampoo base with 5% Sodium Lauryl Sulphate and 1% NaCl. Foam tests were carried out after adding anionic surfactant at different rates to the prepared shampoo base. According to the foam test result, the shampoo sample to which Sodium Lauryl Sulphate was added showed the best foaming property. As the amount of Sodium Lauryl Sulphate increases, the amount of foaming increases.