In search of 'gentlemen' in the fifteenth century: 'The boke of St. Albans'
On beşinci yüzyılda centilmen'i aramak: 'St. Albans kitabı'
- Tez No: 747343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez,“centilmen”kavramını ve bu kavramın on beşinci yüzyıl İngiltere'sinin sosyal ve kültürel dünyasındaki yerini açıklamaktadır. Bu amaçla, yüzyılın sonlarına doğru gizemli bir kişi tarafından dönemin aristokrat eğlenceleri ve uğraşları üzerine derlenen St. Albans Kitabı incelenmiştir. Aristokratik kodlara ve görgü kurallarına aşinalık, bireylerin faydalı sosyal bağlantılar kurmasına ve saygı uyandırmalarına yardımcı olurdu ve bu da genelde daha iyi bir sosyal konum ile sonuçlanırdı. Kısacası, aristokrat kültüre artan ilgi, aristokratik dünyanın görgü kurallarının ve bu dünyaya dair yeterli bilginin bir insanın“centilmen”olarak kabul edilmesine yeterli olacağına dair yaygın bir varsayımın sonucuydu. Bu bağlamda, St. Albans Kitabı, asli amacı insanları aristokrasinin karmaşık kültürel dünyası hakkında, son derece rekabetçi, gerçek dünyada başarı şanslarını artırmaları için eğitmek olan“görgü kitaplarının”bir örneği olarak kabul edildi. Modern tarihçiler için bu kitapların önemi,“centilmenlik”ve bunun Geç Orta Çağ İngiltere'sinin sosyal dünyasındaki yeri hakkında sağladıkları tanımlarda yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explains the concept of“gentleman”and its place in the social and cultural world of fifteenth-century England. To this end it examines the Book of St. Albans, compiled by a mysterious individual towards the end of the century, which is concerned with the aristocratic pastimes and pursuits of the time. Familiarity with aristocratic codes and manners helped individuals create beneficial social connections and command respect, resulting in better social standing. Namely, an increasing interest in aristocratic culture was the result of a widespread presumption that manners and adequate knowledge of the gentle world would be enough to pass as a“gentleman”. In this context, the Book of St. Albans is regarded as an example of courtesy writings whose principal aim was to instruct people on the complex cultural world of the aristocracy to better their chances of success in the highly competitive real world. For modern historians, the importance of these works lies in the definitions that they provide regarding“gentility”and its place in the social world of late medieval England.