Obeziteye karşı etkili yeşil çay ve Lactobacillus gasseri içeren probiyotik yoğurt üretimi
Production of probiotic yogurt containing green tea and Lactobacillus gasseri, effective against obesity
- Tez No: 747342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada 1/1 oranında Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus gasseri kültürleri kullanılarak ve %2, %3 ve %4 oranlarda yeşil çay ilave edilerek obeziteye karşı etkili bir probiyotik yoğurt üretimi gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Yoğurt üretiminde pastörize inek sütü kullanılmıştır. Yoğurt örnekleri 4 °C'de 21 gün depolanmıştır. Fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve reolojik analizler depolamanın 1., 7., 14. ve 21. günlerinde, diğerleri ise depolamanın 1. gününde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to realize an effective probiotic yogurt production against obesity was carried out by using 1/1 ratio of Streptococcus thermophilus and Lactobacillus gasseri cultures and adding %2, %3 and %4 green tea. Pasteurized cow's milk was used in the production of yogurt. Yogurt samples were stored at 4 °C for 21 days. Physicochemical, microbiological and rheological analyzes were performed on the 1 st , 7 th , 14 th and 21 st days of storage, and the others were performed on the 1 st day of storage.