The translator as a character in selected English and American novels
Seçilmiş İngilizce ve Amerikan romanlarında bir karakter olarak çevirmen
  1. Tez No: 747360
  2. Yazar: ESTABRAQ ALİ AL-WAZZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAA ABDULHUSSEİN HASHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Edebiyattaki tercüman karakterleri marjinalleştirildi ve genellikle geçersiz, vatansever olmayan, görünmez ve diğer olumsuz imajların yaygın olarak kabul edilen özellikleri ve varsayımlarıyla ilişkilendirildi. Bu karakterlerin davranışları nihayetinde etik ve etik olmayan bakış açılarından anlaşılması gereken gizemli bir mekanizmayı ortaya çıkarır. Psikanaliz metodolojileri, kendi devrimci özünde, karakterlerin iç dünyasının sorunlu doğasını ele alma olanağını bahşetmiştir. Bu tez, sadakat ve etik kavramlarının bu çalışmanın merkezinde yer aldığı ruhsal-bilinçdışı motivasyonla bağlantılı olarak tercümanların yorum etiği uygulamalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Sigmund Freud'un ilkelerinin (id, ego ve süperego), kişiliğin ego ve süperego kontrolünün en üst düzeyde etik odaklı bireye yol açması anlamında etik bağlılık düzeyiyle yakın bir bağlantıya sahip olduğunu varsaymaktadır. Bu makalenin nitel metodolojisi, seçilen dört romanda Freudyen kişilik teorisini ve Chesterman'ın etik modellerini takip eder: The Poisonwood Bible, The Mission Song, Bel Canto ve The Game of Thrones. Birinci bölüm teorik kısımdır. Gerekli arka planı, malzemeleri ve kapsanacak kavramların tanımını gösterirken, sonraki bölümler sistematik metodoloji ışığında karakter analizinin pratik kısımlarını ele alıyor. Elde edilen sonuç, kimliğin mesleki etiği ihlal eden etik olmayan davranışlarla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu, süperegonun etik ve sadık standartlarla güçlü bir bağlantısı olduğunu yansıtmaktadır; ego, kişiyi mutlaka profesyonel etik ve ahlaki uygulamalara motive etmemesi anlamında varsayımla çelişir. Makale, çevirmenlerin gizemli bir şekilde hareket eden kişisel ve profesyonel davranışlarının kapsamlı bir açıklamasını sunuyor ve psikanaliz hala çeviri alanlarında etkisini bırakıyor.
Özet (Çeviri)
The interpreter characters in literature have been marginalized and often associated with widely held characteristics and assumptions of invalid, unpatriotic, invisible, and other negative images. The behavior of those characters ultimately exposes a mysterious mechanism that needs to be understood from the ethical and non-ethical points of view. Psychoanalysis methodologies in their own revolutionary core have bestowed the possibility to tackle the problematic nature of the characters' inner world. This thesis aims at investigating the interpretation ethics practices of interpreters in relevance to the psyche- unconscious motivation in which the concepts of loyalty and ethics lie at the very core of this study. The study hypothesizes that Sigmund Freud's principles (id, ego and superego) have an intimate connection to the level of ethical commitment in the sense that ego and superego control of personality leads to the utmost ethical–driven individual. The qualitative methodology of this paper follows Freudian personality theory and Chesterman's models of ethics in four selected novels: The Poisonwood Bible, The Mission Song, Bel Canto, and The Game of Thrones. The first chapter is the theoretical part. It illustrates the necessary background, materials and definition of concepts to be covered, while the subsequent chapters tackle the practical parts of character analysis in the light of systematized methodology. The result obtained reflects that the id is strongly connected to unethical behavior violating professional ethics, the superego has a robust linkage to the ethical and loyal standards; while the ego contradicts the assumption in the sense that it doesn't necessarily motivate the person to professional ethical and moral practices. The paper provides a comprehensive explanation of the interpreters' personal and professional behaviors, which move in a mysterious way, and psychoanalysis still leaves its impact on the translation fields.