Avrupa Birliği ülkelerinin göçmen entegrasyon politikası
Immigrant integration policy of European Union countries
- Tez No: 747359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanlar doğdukları yerlerden birtakım nedenlerle ayrılıp daha iyi bir yaşam düşüncesiyle göç etmişlerdir. Yapılan göçler sonucu hem göç alan ülkelerde hem de göç veren ülkelerde bazı sorunlar meydana gelmektedir. Meydana gelen sorunlardan biri de entegrasyondur. II. Dünya savaşından sonra Avrupa kıtasına yoğun göçler gerçekleşmiştir. İlk zamanlarda göç istenen bir şey olurken zamanla sınırlandırılması engellenmesi gereken bir sorun haline gelmiştir. Avrupa gelen göçmenlerin yerleşik topluma entegrasyonuna çok önem vermiş ve bu kapsamda birçok yasal düzenleme gerçekleştirmiştir. Bu çalışma esas olarak Avrupa Birliği ülkelerinin göçmen entegrasyon düzeylerinin Göçmen Entegrasyon Politikası İndeksi (MIPEX) verileri üzerinden incelenmesine dayanmaktadır. Çalışma literatür taraması ve MIPEX'den elde edilen verilerin analiz edilmesine dayanmaktadır. İlk bölümde göç ve entegrasyon kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde Avrupa Birliğinin göç politikaları incelenmiştir. Son bölümde Avrupa Birliği ülkeleri MIPEX verileri kapsamında incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Avrupa Birliği ülkeleri entegrasyonda orta düzey bir başarı sağlamışlardır. Birlik içindeki bazı ülkelerin başarı oranı yüksek düzey olurken bazı ülkeler de düşük entegrasyon düzeyinde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
People left their birthplace for some reason and emigrated with a better idea of life. Migrations have caused problems both in migratory countries and in migratory countries. One of the problems that occur is integration. After the world war, heavy migrations took place on the continent of Europe. At first, migration has become something that is desired, and it has become a problem that should be prevented from being limited over time. Europe has taken great care of the integration of incoming migrants into the established community and has carried out many legal regulations in this context. This study is mainly based on the examination of the immigrant integration levels of the European Union countries through the Immigrant Integration Policy Index (MIPEX) data. The study is based on literature review and analysis of data from MIPEX. In the first part, the concepts of migration and integration are explained. In the second part, the immigration policies of the European Union are examined. In the last section, European Union countries were examined within the scope of MIPEX data. As a result of the research, European Union countries have achieved a moderate level of success in integration. While the success rate of some countries within the Union was high, some countries remained at low integration levels.