Metal işkolu çalışanlarının örgütsel bağlılıklarına yönelik mukayeseli bir araştırma: Bursa ili örneği
A comparative study on the organizational commitment of metal industry employees: The example of Bursa province
  1. Tez No: 747551
  2. Yazar: EBRU HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Örgütler, gelişen teknoloji ve küreselleşmenin etkisi ile kendilerini rekabet ortamının içinde bulmuştur. Örgütlerin bu rekabet ortamında fark yaratabilmeleri için en önemli unsur beşeri sermayeleri yani çalışanlarıdır. Örgütlerin çalışanlara yaptıkları yatırımlar ve onlara verilen değer çalışanların örgüte olan bağlılıklarını olumlu yönde etkilemektedir. Çalışanların örgüte olan bağlılığı arttıkça örgütler hedeflerine daha hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanlar kendilerini örgütün bir parçası olarak görürler ve bu nedenle örgüt için daha verimli ve istekli bir şekilde çalışmaktadırlar. Çalışan bağlılığının örgüte sağladığı faydalar örgütsel bağlılık kavramının önem kazanmasında etkili olmuştur. Örgütsel bağlılık kavramının önem kazanması ile geçmişte birçok araştırma yapıldığı gibi günümüzde de bu konu hakkında araştırmalar yapılmaya devam etmektedir. Bursa ilinde metal işkolundaki toplam 749 kişi ile yapılan bu çalışma, sendikalı ve sendikasız çalışanlar arasındaki örgütsel bağlılık farkını belirlemek amacıyla yapılmış bir alan çalışmasıdır. Veriler, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği ile toplanmıştır. Örgütsel bağlılık ölçeği olarak Allen ve Meyer'in Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda sendikasız çalışanların duygusal bağlılıklarının sendikalı çalışanlara göre göreceli olarak daha yüksek olduğu, sendikalı çalışanların ise hem genel örgütsel bağlılıklarının hem de devam ve normatif bağlılıklarının sendikasız çalışanlara göre göreceli olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda sendikalı kadın çalışanlar ile 41 yaş ve üzeri sendikalı çalışanların hem genel örgütsel bağlılıkları hem de normatif bağlılıkları göreceli olarak daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizations have found themselves in a competitive environment with the impact of developing technology and globalization. The most important factor for organizations to make a difference in this competitive environment is their human capital, namely their employees. The investments made by organizations to employees and the value given to them positively affect the commitment of employees to the organization. As employees' commitment to the organization increases, organizations can achieve their goals more quickly. Employees with a high organizational commitment consider themselves to be part of the organization and therefore they work more efficiently and willingly for the organization. The benefits of employee commitment to the organization have been effective in gaining importance of the concept of organizational commitment. As the concept of organizational commitment has gained importance, many researches have been done in the past and researches on this subject continue today. This study, which was conducted with a total of 749 people in the metal industry in Bursa, is a field study conducted to determine the organizational commitment difference between unionized and non-unionized employees. The data were collected by the questionnaire technique, one of the quantitative research methods. Allen and Meyer's Three Dimensional Organizational Commitment scale was used as organizational commitment scale. As a result of this study, it has been determined that the affective commitment of non-union employees is relatively higher than that of unionized employees, while both general organizational commitment and continuance and normative commitment of unionized employees are relatively higher than non-union employees. At the same time, both general organizational commitment and normative commitment of unionized female employees and unionized employees aged 41 and over were relatively higher.