Katepsin l enzimi ile pirazolopirazinon bileşiklerinin bilgisayar destekli etkileşimi ve antikanser özelliklerinin incelenmesi
Computer assisted interaction of cathepsin l enzyme and pyrazolopyrazinone compounds and investigation of anticancer properties
- Tez No: 747613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM TAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kanserle mücadelede birçok biyolojik faktörün etkinliği ve rolü araştırılmakla beraber yeni terapötik ajanların keşfi ve sentezi oldukça önemlidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki proteaz enzim ailesinin mensubu olan katepsin L enziminin kanser tedavisinde etkinliği büyük bir önem arz edip üzerinde yapılan çalışmalar giderek artmaktadır. Birçok kanser türü üzerinde etkinliği araştırılan katepsin L'nin farklı biyolojik ajanlarla inhibisyonunun buna sebep olduğu düşünülmektedir. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada pirazolopirazinon bileşiklerinin (KK1-KK8) katepsin L enzimi ile in silico etkileşimi sonrasında inhibisyon özellikleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda mevcut 8 ligandın sentezi düşünülecek olursa, öteki moleküller ile kıyaslandığı zaman KK8 molekülü potansiyel katepsin L inhibitörü olduğundan, yapılacak sentez çalışmalarına bu liganddan başlanması önerilir. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
While investigating the effectiveness and role of many biological factors for cancer treatment, the discovery and synthesis of new therapeutic agents are also very important. Recent studies have reported that the efficacy of cathepsin L, a member of the protease enzyme family, is very important in the treatment of cancer, and the research trend on this enzyme is increasing. It has been hypothesized that the inhibition of cathepsin L, whose effectiveness has been investigated on many types of cancer, with different biological agents lead to this. Therefore, in this study, inhibition properties of pyrazolopyrazinone compounds (KK1-KK8) were investigated after in silico interaction with cathepsin L enzyme. Considering the synthesis of 8 existing ligands as a result of the research, it is recommended to start synthesis studies from this ligand, since KK8 molecule is a potential cathepsin L inhibitor when compared to other molecules. The findings were discussed within the scope of the literature.