Opere endometrium kanseri hastalarına uygulanan eksternal pelvik radyoterapinin otonom sinir sistemi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of external pelvic radiotherapy on the autonomic nervous system in operated endometrial cancer patients
  1. Tez No: 918152
  2. Yazar: ELFİDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BİNBOĞA, PROF. DR. DENİZ YALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Opere Endometrium Kanseri Hastalarına Uygulanan Eksternal Pelvik Radyoterapinin Otonom Sinir Sistemi Üzerindeki Etkisinin Araştırılması. Kanser tedavisi sırasında otonom sinir sistemindeki (OSS) değişimlerin değerlendirilmesi, hastaların genel sağlık durumuna dair önemli bilgiler sağlamaktadır. Ancak, radyoterapinin OSS üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar sınırlı olup, OSS parametrelerinin klinik izleme aracı olarak uygulanabilirliği henüz netleşmemiştir. Bu çalışma, opere edilmiş endometrium kanserli hastalarda pelvik bölgeye uygulanan eksternal radyoterapinin OSS üzerindeki etkilerini, kalp atım hızı değişkenliği (KHD) parametreleri aracılığıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, endometrium kanseri tanısı almış, opere edilmiş ve kemoterapi planlanmamış, yaş ortalaması 57,92±7,96 olan 13 hasta dahil edilmiştir. Hastalara, 1,8 Gy'lik 25 fraksiyon halinde toplam 45 Gy pelvik radyoterapi uygulanmıştır. Kalp hızı (KH) ve (KHD) verileri, tedavi öncesi (5 dk), tedavi sırasında (2-3 dk) ve tedavi sonrası (5 dk) olmak üzere fotopletismografi (PPG) sensörü ile kaydedilmiştir. Hastaların kaygı düzeyleri ise Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile 2., 10. ve 25. fraksiyonlardan önce belirlenmiş ve bu verilerin Stres İndeksi (Sİ) ile ilişkisi analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, tekrarlı ölçümler için varyans analizi (ANOVA) ve Friedman testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, radyoterapi süresince KH ve NNmean (N-N aralıklarının ortalaması) değerlerinde anlamlı bir değişiklik olmadığını (p>0,05) göstermiştir. Radyoterapinin erken evrelerinde NN50 (N-N >50 ms), SDNN (N-N Aralıklarının Standart Sapması) ve RMSSD (N-N farklarının karelerinin ortalamasının karekökü) gibi parametrelerde düzensiz değişimler gözlenmiş, ancak orta ve ileri evrelerde bu parametreler daha stabil hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of External Pelvic Radiotherapy on the Autonomic Nervous System in Operated Endometrial Cancer Patients Evaluating changes in the autonomic nervous system (ANS) during cancer treatment provides critical insights into patients' overall health. However, studies examining the effects of radiotherapy on the ANS are limited, and the applicability of ANS parameters as clinical monitoring tools remains unclear. This study aims to evaluate the effects of external pelvic radiotherapy on the ANS in patients with operated endometrial cancer using heart rate variability (HRV) parameters. The study included 13 patients with a diagnosis of endometrial cancer who had undergone surgery and had no planned chemotherapy, with a mean age of 57.92±7.96 years. Patients received a total of 45 Gy pelvic radiotherapy in 25 fractions of 1.8 Gy each. Heart rate (HR) and HRV data were recorded using a photoplethysmography (PPG) sensor before treatment (5 minutes), during treatment (2-3 minutes), and after treatment (5 minutes). Anxiety levels were assessed using the Beck Anxiety Inventory (BAI) before the 2nd, 10th, and 25th fractions, and the relationship between these data and the Stress Index (SI) was analyzed. The data were analyzed using repeated measures analysis of variance (ANOVA) and the Friedman test. Results showed no significant changes in HR and NNmean (Normal-to-Normal interval mean) values during radiotherapy (p>0.05). Irregular fluctuations were observed in parameters such as NN50 (Normal-to-Normal >50 ms), SDNN (Standard Deviation of NN Intervals), and RMSSD (Root Mean Square of Successive Differences) during the early phases of radiotherapy, but these parameters stabilized during the middle and later phases.