Covıd-19 pandemi krizinin KOBİ'lere etkilerinin incelenmesi: Merzifon örneği
Investigation of the effects of the covid-19 pandemic crisis on SMES: The case of merzi̇fon
  1. Tez No: 747835
  2. Yazar: GÜLNİHAL BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
COVID-19, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüsünün(SARS-CoV-2)' neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde Kasım 2019 tarihinde ilk vaka ile karşılaşılmış, o günden bu yana yayılmaya devam eden sendrom pandemiye dönüşmüştür. Türkiye'deki ilk vaka ise Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020'de açıklanmıştır. İnsanlık tarihinde görülen en büyük krizlerinden biri olan COVID-19 salgını nedeniyle oluşan kriz ilk olarak sağlık krizi olarak tanımlanmış ancak hızlı bir şekilde yayılması nedeniyle küresel boyutta ekonomik krize dönüşmüştür. COVID-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan koşullar önceden yaşanan hiçbir krizle benzerlik göstermediğinden ekonomilerin nasıl tepki vereceği de sorgulanmakta, üretim, pazarlama satış, hizmet sektörlerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. COVID-19 pandemi sürecinde işyerlerinin kapanması ve tedarikde yaşanan sıkıntılar gibi nedenler iktisadi soruna dönüşerek KOBİ'leri derinden etkilemektedir. COVID-19 pandemi sürecinde yaşanan olumsuzlukların KOBİ'ler üzerindeki etkisini incelemek bu araştırmanın amacını oluşturmuştur. Amasya'nın Merzifon ilçesinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 35 işletmeden 124 katılımcı ile gerçekleşen araştırmada yakınsayan paralel desenin benimsendiği karma araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma verileri Ekim-Kasım 2021 tarihinde araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ile toplanmış, nitel veriler içerik analizi, nicel veriler de frekans, yüzde, ortalama hesaplamaları ve Ki-kare testi ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçları COVID-19 pandemi sürecinde Merzifon'da faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelerin ekonomik zararlarının fazla olduğunu, orta ölçekli üretim sektöründeki işletmelerin süreci diğer sektörlerde göre daha az zararla geçirdiklerini göstermektedir. Uzun süre kapanmalar nedeniyle krizden en çok etkilenen ise hizmet sektörü olmuştur.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is an infectious disease caused by the severe acute respiratory syndrome coronavirus (SARS-CoV-2).The first case was encountered in Wuhan city of Hubei province of China in November 2019, and the syndrome which has continued to spread since then, has turned into a pandemic. The first case in Turkey was announced by the Ministry of Health on March 11, 2020. The crisis caused by the COVID-19 pandemic, which is one of the biggest crises in human history, was first defined as a health crisis, but due to its rapid spread, it turned into a global economic crisis. Since the conditions that emerged due to the COVID-19 pandemic are not similar to any previous crisis, it is also questioned how the economies will react, and these conditions cause negative effects in the production, marketing, sales and tertiary sectors. During the COVID-19 pandemic, reasons such as the closure of workplaces and the problems in provision turn into an economic problem, affecting especially SMEs deeply. The purpose of this research is to examine the effects of the negative events experienced during the COVID-19 pandemic process on SMEs. In the research, which was carried out with 124 participants from 35 enterprises operating in various sectors in the Merzifon district of Amasya, the mixed research method, in which the convergent parallel design was adopted, was used. The research data were collected with a questionnaire form developed by the researcher in October-November 2021, qualitative data were analyzed by content analysis, and quantitative data were analyzed by frequency, percentage, mean calculations and chi-square test. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 computer package program was used in the statistical analysis. The results of the research show that the economic losses of micro and small-scale enterprises operating in Merzifon during the COVID-19 pandemic process are high, and the enterprises in the medium-sized production sector spend the process with less damage than in other sectors. The service sector was the most affected by the crisis due to the long-term closures.