Globalization and business strategy: The case of the automotive industry
Küreselleşme ve iş stratejisi: Otomotiv endüstrisi örneği
- Tez No: 747864
- Danışmanlar: PROF. DR. WYN GRANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Warwick
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez, ticari faaliyetlerin küreselleşmesinin özellikle önemli bir örneği olarak otomotiv endüstrisine odaklanmaktadır. Otomotiv firmalarının küreselleşme stratejilerinin bir parçası olarak çeşitli stratejik ittifak biçimlerini üstlenmelerine neden olan koşulları incelemekte ve bu eğilimleri göstermek için örnek olarak Ford Motor Company ve onun Mazda ile ittifakını almaktadır. Sektörün karşı karşıya olduğu aşırı kapasite sorunu gibi mevcut sorunlar, yenilikçi çözümler gerektirmektedir ve bu açıdan Ford'un diğer otomotiv firmalarından farklı olan yaklaşımının başarılı olup olmadığını değerlendirmek ilgi çekicidir. Çalışma, otomotiv firmaları için tek bir evrensel küreselleşme stratejisi olmadığını ve tüm firmaların stratejik ittifakları aynı şekilde kullanmadığını vurgulamaktadır. ABD'li üreticiler, erken dönem çok uluslulukları nedeniyle, küreselleşme stratejilerine Japon ve Avrupalı üreticilerden daha önce yönelmişlerdir, ancak özellikle coğrafi stratejileri açısından ABD firmaları arasında önemli farklılıklar da mevcuttur. Ford, ABD'li rakiplerine kıyasla yabancı üretime çok daha fazla bağlıdır. 1980'lerde, Japon üreticilerin artan baskısının etkisiyle Ford, bölgesel ve bölgeler arası uzmanlıklarını entegre ederek operasyonlarını küresel düzeyde yeniden düzenlemeye çalışmıştır. Böylece, çok-bölgeli bir odaktan gerçekten bölge-ötesi bir odaklanmaya geçiş olmuştur. Bu bağlamda, Mazda ile ittifakın oluşturulması özellikle önemlidir ve Ford'un Asya-Pasifik pazarına erişmesini sağlamıştır. Çalışma, küreselleşmenin Dünya otomotiv endüstrisinde mutlak bir homojenliğe yol açmadığını göstermektedir. Aslında, endüstrideki küresel stratejilerin çeşitliliği, öngörülebilir gelecekte heterojenliğin daha olası senaryo olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the automotive industry as a particularly important example of the globalization of business activity. It examines the conditions which have led automotive firms to undertake various forms of strategic alliance as part of their globalisation strategies, and takes the example of the Ford Motor Company and its alliance with Mazda to illustrate these trends. The current problems face by the industryi such as the problem of overcapacity, demand innovative solutions, and in this respect it is interesting to consider whether Ford's approach, which differs from that of other automotive firms, has been successful. The study emphasizes that there is no single, univeral globalisation strategy for automotive firms, and not all firms use strategic alliances in the same way. US producers, because of their early multi-nationalism, moved towards globalisation stratgeies earlier than Japanese and European producers, but there are also significant differences between US firms, especially in terms of their geographical strategies. Ford has built up a much greater reliance on foreign production than US competitors. In the 1980s, under the impact of increasing pressure from Japanese producers, Ford sought to reorganise its operations at the global level by integrating its regional and inter-regional specializations. There was thus a shift from a multi-regional to a genuinely trans-regional focus. In this context, the creation of the alliance with Mazda was especially important, giving Ford Access to the Asia-Pasific market. The study indicates that globalisation is not necessarily leading to a perfectly homogeneous World automotive industry. Indeed, the diversity of global strategies in the industry suggests that for the foreseeable future heterogeneity is the more likely scenario.