Osteosarkom tedavi sonuçları
Osteosarcoma treatment results
  1. Tez No: 747894
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİDE BURÇA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çocukluk çağı osteosarkom tanılı hastaların tedavi sonuçlarının incelenmesi ve bu sonuçlara etki eden prognostik faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Ocak 2000 ile Aralık 2019 yılları arasında tanısı konmuş, ünitemizde tedavi edilmiş, tümör rezeksiyonu yapılmış, tedavisi tamamlanmış ve izlem verilerine ulaşılabilen 18 yaş altındaki osteosarkomlu hastaların onkoloji dosyaları ve hastane bilgi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hasta erkek/kız oranı 1.5 idi. Hastaların ortanca yaşı 12.9 yıldı (6.5-17.9). Hastaların %40'ında metastaz mevcuttu. Elli dokuz hastaya (%65.6) doksorubisin-sisplatin protokolü verildi. Haziran 2015'ten itibaren 31 hasta (%34.4) EURAMOS protokolü ile tedavi edildi. Hastaların çoğuna (%80) ekstremite koruyucu cerrahi uygulandı. Hastaların büyük bölümünde (%94.2) cerrahi sınırlar negatif saptandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların %71.6'sında nekroz oranı %90 ve altında idi. Hastaların 5 yıllık olaysız ve genel yaşam hızları %32.9 ve %59.6 bulundu. On yaşın altında 5 yıllık genel yaşam hızı %79 idi. Metastatik hastaların 5 yıllık olaysız ve genel yaşam hızları sırasıyla %16.9 ve %45.7 idi. Lokalize hastalıkta ise 5 yıllık olaysız ve genel yaşam hızları sırasıyla %39.9 ve %65.3 olarak bulundu. Bu iki grup arasında genel yaşam hızları arasındaki fark büyük ölçüde anlamlıydı (p=0.009). Hastaların %48.8'inde ortanca 10.2 ayda (2.1-77.7 ay) rölaps gözlendi. Çalışmamızda tedavi sonuçları ve sağkalım hızları literatür ile benzer bulundu. EURAMOS protokolünün izlem süresi henüz kısa olmakla birlikte benzer izlem süresinde AP protokolüne göre tedavi başarısının yüksek olduğu gösterilmiştir (EFS p=0.003, OS p=0.016). Osteosarkomda en kötü prognostik işaret metastatik hastalıktır. Ekstremite koruyucu cerrahi yaklaşım ile birlikte metotreksat, sisplatin ve doksorubisin içeren kemoterapi protokolü osteosarkomda etkindir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the treatment results of patients with childhood osteosarcoma and to determine the prognostic factors. Oncology files and hospital records of patients under 18 years of age with osteosarcoma who were diagnosed between January 2000 and December 2019, treated in our center, underwent tumor resection, completed treatment, and whose follow-up data could be accessed were retrospectively reviewed. The male/female ratio of patients included in the study was 1.5. The median age of the patients was 12.9 years (6.5-17.9). Metastases were present in 40% of the patients. Fifty-nine patients (65.6%) were given doxorubicin-cisplatin protocol. After June 2015 31 patients (34.4%) were treated with the EURAMOS protocol. Limb sparing surgery was performed in most of the patients (80%). Surgical margins were negative in 94.2%. Necrosis rate was 90% or less in 71.6% of the patients included in the study. The 5-year EFS and OS rates of the patients were 32.9% and 59.6%. The 5-year OS rate under the age of 10 was 79%. The 5-year EFS and OS rates of metastatic patients were 16.9% and 45.7%, respectively. In localized disease, the 5-year EFS and OS rates were 39.9% and 65.3%, respectively. The difference in OS rates between these two groups was highly significant (p=0.009). Relapse was observed in 48.8% of the patients in a median of 10.2 months (2.1-77.7 months). In our study, treatment results and survival rates were found to be similar to those in the literature. Although the follow-up period of the EURAMOS protocol is still short, it has been shown that the success of treatment is higher than the AP protocol in a similar follow-up period (EFS p=0.003, OS p=0.016). The worst prognostic sign in osteosarcoma is metastatic disease. Extremity-sparing surgical approach together with chemotherapy protocol including methotrexate, cisplatin and doxorubicin is effective in osteosarcoma.