Türkçe dersinde oyun ile kavram öğretiminin öğrencinin derse karşı tutumuna ve söz varlığına etkisi
The effect of game and concept teaching in turkish lesson on student's attitudes and vocabulary
- Tez No: 748071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Savaşların artık kalem ve dille yapıldığı günümüz dünyasında yaşanan gelişmeler birey ve toplumların ihtiyaçlarını değiştirmiştir. Bilgiyi edinen, kullanan bireylerin yanında bilişsel becerileri iyi kullanan, hayatını devam ettirmek için gerekli duyuşsal ve zihinsel becerilere sahip, günün şartlarına ayak uydurabilen, yaratıcı, öze dönük değerlendirme yapabilen, araştıran, düşünen ve fikir üretebilen bireylere ihtiyaç vardır. Bu araştırma eğitsel oyun ile kavram öğretiminin öğrencilerin söz varlığına ve Türkçe dersine karşı tutumunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yapılmış deneysel modelli bir çalışmadır. Deneysel yöntem içerisinde yer alan ön test- son test deney gruplu yarı deneysel bir nitelik taşımaktadır. 100 öğrenciye yapılan pilot uygulama ile elde edilen bulgular istatistik programı ile analiz edilmiş ve uygulamanın öğrenciler üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Pilot uygulama sonrası uygulayıcı öğretmen ve öğrencilere yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış ve elde edilen verilerle oyunun prototipi üzerinde gerekli düzenlemeler yapılarak ana uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Ana uygulama amaçlı örneklem yolu ile seçilmiş 370 öğrenciye uygulanmıştır. Deney gruplarından toplanan veriler istatistik programı ile analiz edilmiş, çalışmanın güvenirlik katsayıları hesaplanmış, normallik dağılımlarına bakılmış ve uygulanacak testler ona göre belirlenmiştir. Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde yer alan kelimelerin eğitsel oyunla öğretilmeye çalışıldığı bu araştırmanın sonucunda, geliştirilen eğitsel oyunun öğrencilerin başarılarını yükselttiği ve derse karşı tutumlarında olumlu yönde değişiklik meydana getirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in today's world, where wars are now fought with pen and language, have changed the needs of individuals and societies. In addition to individuals who acquire and use information, there is a need for individuals who use cognitive skills well, have the emotional and mental skills necessary to maintain their lives, can keep up with the conditions of the day, are creative, can make self-evaluation, research, think and produce ideas. This research was carried out to examine the attitudes of the students towards the vocabulary and Turkish lesson of the concept teaching with the educational game. It is an experimental model study made for this purpose. The pretest-posttest included in the experimental method has a quasi-experimental nature with an experimental group. The findings obtained with the pilot application made to 100 students were analyzed with the statistics program and it was concluded that the application was effective on the students. After the pilot application, a structured interview form was applied to the practitioner teachers and students, and with the data obtained, necessary arrangements were made on the prototype of the game and it was made ready for the main application. The main application was applied to 370 students selected by sampling. The data collected from the experimental groups were analyzed with the statistical program, the reliability coefficients of the study were calculated, the normality distributions were examined and the tests to be applied were determined accordingly. As a result of this research, in which the words in Atatürk's Address to the Youth were tried to be taught with educational games, it was concluded that the educational game developed increased the success of the students and caused a positive change in their attitudes towards the lesson.