Therapeutic alliance development and strains ın psychotherapeutic allıance development and strains ın psychodynamic psychotherapy with youth: comparing face-to-face and online processes
Ergen psikodinamik psikoterapisinde terapötik ittifak gelişimi ve kırılmalar: Çevrimiçi ve yüzyüze süreçlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 748366
  2. Yazar: EBRU AÇIKGÖZLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Terapötik ittifak, terapi çalışmasında duygusal bağ ve iş birliğinden oluşan terapist ve hasta arasındaki ilişkidir. Psikoterapinin etkinliği ile yüksek oranda ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte, özellikle pandemi dönemindeki çevrimiçi terapi ortamında, ergen psikoterapisinde terapötik ittifak hakkında hala sınırlı bilgi bulunmaktadır. Pandemi sırasında yüksek talep nedeniyle çevrimiçi terapileri araştıran araştırmaların gerekliliği ise artmaktadır. Bu çalışma, çevrimiçi ergen psikoterapilerinin pandemi sırasında ve pandemi öncesi yüz yüze oturumlarda ittifak gücü ve terapötik ittifak süreçlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Yüz yüze ve çevrimiçi terapilerde ittifak gücünde anlamlı bir fark çıkmayacağı hipotez olarak sunulmuştur. Çalışmada 10 ile 15 yaş arasındaki 57 ergen katılımcının psikoterapi süreçleri incelenmiştir. Çevrimiçi ve yüz yüze seanslar Gözleme Dayalı Terapötik İttifak Aracı (TPOCS-A) ile her on seansta bir kodlanmıştır. Verileri analiz etmek için Çok Düzeyli Doğrusal Modeli yaklaşımı uygulanmıştır. Sonuçlar, çevrimiçi ve yüz yüze terapiler arasında ortalama ittifak gücünde anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ancak, çevrimiçi terapi sürecinde terapötik ittifak azalırken, terapi süresince yüz yüze grupta artmıştır. Betimleyici kırılma-onarım analizi kırılmaların yüz yüze terapide daha sık olduğunu göstermektedir. Ayrıca, konfrontasyonel kırılmalar ve terapistlerin kırılmalara olan katkısı yüz yüze terapi grubunda daha etkilidir. Sonuçlar, terapötik ittifakın her iki tedavi türünün başında da oluşabileceğini göstermektedir; ancak yüz yüze grup, ittifak kopukluklarını tespit etmek ve onarmak açısından avantajlı görünmektedir. Bu nedenle, terapötik ittifak yüz yüze grubunda zamanla artmış olabilir. Bu araştırma, hem çevrimiçi hem de yüz yüze psikodinamik ergen terapisindeki terapötik ittifak hakkında ön bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The therapeutic alliance is the relationship between therapist and patient consisting of an emotional bond and collaboration on therapy work. It is highly related to the effectiveness of psychotherapy. Nevertheless, there is still limited knowledge about the therapeutic alliance in youth psychotherapy, especially in the online therapy setting during the pandemic. The necessity of research investigating online therapies has increased because of the high demand for them during the pandemic. This study aims to investigate therapeutic alliance strength and processes of online youth psychotherapies conducted during the pandemic and compares the strength and growth of therapeutic alliance with face-to-face sessions conducted before the pandemic. It was hypothesized that there was no significant difference between therapeutic alliance strength between therapy types. In the study, the psychotherapy processes of 57 adolescents between the ages of 10 and 14 were examined. Online and face-to-face sessions were coded via the Therapy Process Observational Coding System- Alliance scale (TPOCS-A) once in every ten sessions. The Multilevel Modeling approach was applied to analyze the data. Results showed that there was no significant difference in mean alliance strength between online and face-to-face therapies; however, therapeutic alliance decreased in online therapy while it increased in the sessions that were conducted face-to-face over the course of treatment. Descriptive analyses of rupture-repair showed that ruptures in youth therapies occurred more frequently in face-to-face therapies. Moreover, confrontational ruptures and therapists' contributions to ruptures were more impactful in the face-to-face group. Results indicate that therapeutic alliance can be formed at the beginning of both treatment types; however, the face-to-face group seems advantageous in terms of identifying and repairing alliance ruptures. Therefore, the therapeutic alliance may have increased over time in the face-to-face group. This study provides preliminary results on therapeutic alliance in both online and face-to-face psychodynamic youth therapies.