Elektronik sağlık kayıt sistemlerinden doğan hukuki sorumluluk
Civil liability arising from the electronic health record systems
  1. Tez No: 748437
  2. Yazar: İLAY EZGİ BULDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sağlık hizmetlerinin bilişim teknolojileriyle kesiştiği noktalardan biri elektronik sağlık kayıt sistemleridir. Bu sistemler sadece elektronik ortamda hastaların sağlık bilgilerinin kaydını tutma ve depolama vasıtası olarak kullanılmayıp, içerisinde birçok farklı fonksiyonu yerine getirebilecek araçlar barındırmaktadır. Elektronik sağlık kayıt sistemlerinin ve içerdiği araçların sahip olduğu amaçlardan en öne çıkanı, hastalara kaliteli sağlık hizmetlerinin sunulmasıdır. Belirtilen bu temel amaç, sistemlerin kendi içerisinde ve birbiriyle teknik, semantik ve organizasyonel düzeyde kolayca bilgi değiş tokuşu yapabilmelerini ve uyumlu çalışmalarını gerektirmektedir. Böylelikle hastanın başvurduğu hekim ve sağlık kuruluşlarının tamamı, hastanın tüm tıbbi geçmişine, testlerine, sonuçlarına ve radyoloji raporları gibi bilgilerine erişebilecektir. Bu erişim teşhis koyma veya tedaviyi belirleme aşamasında hekimlere kolaylık sağlayacak ve hekimlerin iş yüklerini hafifletecektir. Her teknolojik gelişmede olduğu gibi, elektronik sağlık kayıt sistemlerinin de öngörülebilen veya beklenmedik birtakım olumsuz sonuçlar doğurması mümkündür. Yüksek düzeyde bağlılığa ve birlikte çalışabilirliğe sahip sistemlerin bir bölümünde meydana gelen kullanıcı, teknoloji veya çalışma ortamı kaynaklı hataların, hastanın sağlığıyla ilgilenen ve sisteme erişimi olan tüm sağlık personelleri için yanıltıcı nitelik taşıması ve bu yanıltıcı bilgiye dayanarak hastanın sağlığıyla ilgili hatalı kararların alınması mümkündür. Sistem çarkı içerisinde ortaya çıkan küçük bir pürüzün, eksik veya yanlış bir içeriğin, hatalar silsilesi halinde ilerleyerek ve büyüyerek doğrudan hastaya etki etmesi ve hastanın zarar görmesi söz konusu olabilir. Hasta hatalı tıbbi müdahaleden dolayı uğradığı zararların tazminini, hekim ile akdettiği tedavi sözleşmesine veya haksız fiil kurumuna dayanarak talep edebilir. Tam olarak bu sebeple, elektronik sağlık kayıt sistemlerinin kullanımının, hekimlerden beklenen özenin kapsamını nasıl değiştirdiği ve hatalı tıbbi uygulamalardan doğan hukuki sorumluluk şartlarının, elektronik ortam ve sistem niteliklerinin göz önünde bulundurularak yeniden ne şekilde değerlendirilmesi gerektiği incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Electronic health record systems are one of the intersection points of health care services and Information Technologies. These systems are not only means of recording and storing health information of patients in electronic environment, but also comprise tools which could carry out multiple functions. The prominent aim among the aims of the electronic health records system and its containing tools is to render quality health service to patients. This main aim requires technical, semantic and organisational interoperability within the system itself and with other systems which let them easily to exchange data and coordinate. Hereby, the doctors and the health care entities who the patients resort are going to have access all the patient's health information such as medical history, tests, results and radiology reports. This access is going to facilitate the doctors in making diagnosis or determining treatment methods and lighten their burden. EHR systems are to bring forth predictable and unexpected several adverse results just like every new technological improvement. It is within the realms of possibility that the errors originating from the users, the technology or the work environment which occur on one part of high level dependent and interoperable systems could be misleading for all the health care professionals who take care of patient and have access to the systems and it is possible that erroneous decisions could be made based on these misleading information. One little glitch, incomplete or incorrect content in the system wheel could progress and grow in series of errors which have a direct effect on patient and patient may get harm. The patient may claim compensation on the basis of contract or tort law for the medical malpractice damages. For this exact reason, it should be examined how the use of EHR systems change the scope of the doctors duty of care and how the conditions of medical malpractice liability should be re-evaluated in the light of the electronic environment and system features.