COVİD-19 salgın sürecinde gebelerin manevi durumlarının yaşam kalitesine etkisi
The effect of spiritual situations on quality of life in COVİD-19 outbreak process of pregnant woman
  1. Tez No: 748594
  2. Yazar: SEREN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma Covid-19 salgın sürecinde gebelerin manevi durumlarının yaşam kalitesine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, Mart 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında, İzmir Tire Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran 445 gebe ile gerçekleşmiştir. Veriler Gebe Tanıtım Formu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapmalar hesaplanmış ve Mann Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman korelasyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Gebelerin Spiritüel İyi Oluş Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 119,80±20,94'tür. Yaşam Kalitesi Ölçeği alt alanlarından aldıkları puan ortalamaları ise bedensel alan 12,06±2,30, ruhsal alan 14,18±2,39, sosyal alan 13,03±3,62 ve çevresel alan 13,32±2,92 olarak saptanmıştır. Covid 19 salgın sürecinde gebelerin Spiritüel İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması ile yaşam kalitesinin tüm alt alan puan ortalamaları arasında pozitif yönde, orta düzeyde bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p=0,000). Sonuç: Covid 19 salgın sürecinde gebelerin spiritüel iyi oluşlarının iyi düzeyde olduğu ve gebelerin spiritüel iyi oluşları arttıkça yaşam kalitelerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out with the aim of examining the effect of the spiritual state of pregnant women on the quality of life during the Covid-19 epidemic process. Material and Methods: The study was carried out with 445 pregnant women who applied to İzmir Tire State Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between March 2021 and June 2022, analytically and cross sectionally. Data were collected using the Pregnant Identification Form, Spiritual Well-Being Scale and the World Health Organization Quality of Life Scale. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviations were calculated and Mann Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman correlation analysis was performed. Results: The mean score of the pregnant women from the Spiritual Well-Being Scale is 119.80±20.94. The mean scores of the sub-domains of the Quality of Life Scale were determined as 12.06±2.30 in the physical domain, 14.18±2.39 in the mental domain, 13.03±3.62 in the social domain, and 13.32±2.92 in the environmental domain. During the Covid 19 epidemic, it was found that there was a positive, moderate relationship between the total score of the pregnant women and the mean scores of all sub-domains of the quality of life, and this relationship was statistically significant (p=0.000). Conclusion: It has been concluded that the spiritual well-being of pregnant women is at a good level during the Covid 19 epidemic process and the quality of life of pregnant women increases as their spiritual well-being increases. Those who are in the 36-42 age group, have civil and religious marriages together, have health insurance, live in a nuclear family type, their spouses are between 36-50 years old, their spouses are working, have no discomfort during pregnancy, smoke 1-15 cigarettes a day, regularly pregnant women who have health check-ups, do not have any idea about the adequacy of the training they receive regarding the pregnancy period, have a positive relationship with their spouse, are supported by their spouses and social environment, are not surrounded by people with Covid-19, and do not have anxiety about themselves and their baby due to Covid-19.