Genetic study of the progesterone receptor for infertile in Iraqi women
Iraklı kısır kadınlar için progesteron reseptörünün genetik çalışması
  1. Tez No: 748606
  2. Yazar: ALAA ALI LAFTA AL-ASADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ WAFAA SABRİ MAHOOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kadınlarda kısırlığın genetik nedenleri neredeyse tamamen bilinmemektedir. Kadınlarda daha yüksek kısırlık riski ile ilişkili genlerden biri, insan progesteron reseptör genidir. Bu gende birden fazla polimorfizm keşfedilmiştir; bununla birlikte PROGINS, her ikisi de PGR polimorfizminde meydana gelen intron G'de 320 bp'lik bir Alu-insersiyonu ve ekson 4 ve 5'te (sırasıyla V660L ve H770H) iki faktörlü mutasyonlarla bir varyasyon olarak öne çıkar. Açıklanamayan infertilitesi olan Iraklı kadınlarda intron G polimorfizminde PROGINS 306 bp Alu insersiyonunun prevalansını ve paternini ve ilişkili risk faktörünü belirlemek amacıyla bu araştırmayı yapıyoruz. PROGIN'lerin genotip frekans polimorfizminin incelendiği bu araştırmada, idiyopatik infertilitesi olan 70 hasta ve kontrol grubu olarak 60 sağlıklı fertil kadında PGR gen polimorfizmi (intron G'de Alu insersiyonu) değerlendirildi. Bulgulara göre, polimorfizm genotiplerine (G1/G2 ve G2/G2) sahip açıklanamayan infertilitesi olan hastaların oranı kontrol grubuna göre (%33) önemli ölçüde fazlaydı. (yüzde 16) PGR geninin PROGINS polimorfizminin Iraklı kadınlarda açıklanamayan kısırlık ile güçlü bir bağlantısı olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
The genetic causes of infertility in women are almost completely unknown. One of the genes associated with a higher risk of female infertility is the human progesterone receptor gene. Multiple polymorphisms have been discovered in this gene; however, PROGINS stands out as a variation with a 320-bp Alu-insertion in intron G and two-factor mutations in exon 4 and 5 (V660L and H770H, respectively), which both occur in the PGR polymorphism. For the purpose of determining the prevalence and pattern of the PROGINS 306 bp Alu insertion in intron G polymorphism in Iraqi women with unexplained infertility, as well as the associated risk factor, we are doing this research. PGR gene polymorphism (Alu insertion in intron G) was evaluated in 70 patients with idiopathic infertility and 60 healthy fertile women as controls in this research, which looked at the genotype frequency polymorphism of PROGINs. According to the findings, the proportion of patients with unexplained infertility who had polymorphism genotypes (G1/G2 and G2/G2) was substantially greater than that of the control group (33%). (16 percent ) We find that the PROGINS polymorphism of the PGR gene has a strong link with unexplained infertility in Iraqi women