Kentsel çevre estetiğinin etik açısından irdelenmesi Ankara özelinde bir değerlendirme
An Evaluative inguiry into urban environmental aesthetics from an ethical standpoint, Ankara as a case in point
  1. Tez No: 74868
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENİZ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
5. ÖZET“Kentsel Çevre Estetiğinin Etik Açısından İrdelenmesi, Ankara Özelinde Bir Değerlendirme”başlıklı bu çalışmanın iki amacı vardır. Bunlardan birincisi kentsel çevre estetiğinin kent için gerekliliğini göstermek; ikincisi bu yolda yapılan çalışmalarla estetik kaygılarının etik açısından irdelenmesi gerektiğini ortaya koymaktır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölüm tanımlamaya, üçüncü bölüm Ankara özelinde somut örneklere yönelik eleştirel bir yaklaşıma ayrılmıştır. Birinci bölümde tezin temel kavramları olan 'çevre', 'estetik', 'etik' ve bunların arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde teze temel oluşturan 'Kentsel Çevre Estetiği' kavramı oluşumu, boyutları, gerekliliği ve yönlenmesinde etkili olan etik değerlerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde bu veriler Ankara kenti özelinde anıt (Hergelen Meydanı), meydan (Hacı Bayram Camii Çevresi Düzenlemesi), yapı (Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali), park (Altınpark), toplu yerleşim alanı (Dikmen Vadisi Projesi) olarak belirlenmiş projelerin tasarımları ve uygulama biçimleri ile şimdiki durumları ele alınarak irdelenmiştir. Tezden çıkarılabilecek bellibaşlı sonuçlar şunlardır,. Kent, toplumların yaşam biçimlerini, kültürlerini, toplumsal ve ekonomik yapılarını yansıtan bir aynadır ve temelde kitlelerle 133bağımlıdır. Bu bağımlılık gereği, disiplinlerarası bir anlayışla ele alınmalıdır. Kentsel Çevre Estetiği, estetik ve bilimin biraradalığına dayanan bir daldır. Kentsel çevre estetiğinde temel olan, bütüncül, tamamlayıcı bakış açısıdır. Onun temel ölçütleri, kent kimliğini korumak ve geliştirmek, toplumsal gelişime taşıdığı kültürel, tarihi, sembolik değerlerle katkıda bulunmak, kenti tarihi, coğrafi özellikleri, ekonomik yapısı vb. bellibaşlı tüm yönleriyle bir bütün olarak kabul etmek olarak sıralanabilir. Son zamanlarda yapılan kentsel çevre estetiği çalışmalarında kente ait değerlerin ve etiksel yargıların, tasarım ve projelendirme aşamalarında dikkate alınmaya başlandığı görülmektedir. Ancak yalnızca tasarım ve projelendirme aşamalarında bu değerlerin dikkate alınması yeterli değildir. Ankara özelinde belirlenen projelerde görüldüğü gibi uygulama, koruma ve geliştirme aşamalarında da ayrıca birtakım karşılaşılmaktadır. Bu sorunların çözümü kuşkusuz kentsel çevre estetiğini öne çıkaracaktır; bu çözümün sağlanması için de kent yönetiminin değişik ve etkin katkıları beklenmelidir. Anahtar Terimler: Kent, Estetik - Etik İlişkisi, Kentsel Çevre Estetiği, Ankara. 134
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY This study, with its title“An Evaluative Inquiry into Urban Environmental Aesthetics from an Ethical Standpoint - Ankara as a Case in Point”, has two aims. The First of these two is to show the necessity of urban environmental Aesthetics for the city; and the second is to emphasise the requirement of evaluating from an ethical standpoint the aesthetical deal with concern directed to this aim. The thesis consists of three parts. The first and the second parts deal with definitions related to the subject, and the third part has a been dedicated to critical approach supported by particular instances in reference to Ankara. In the first part, the concepts of 'environment', 'aesthetics', 'ethics' and their relationships have been considered. In the second part, the 'Urban Environment Aesthetics' with its development, dimensions and value, is discussed together with the ethical values shaping the concept. The third; part deals with an evaluation of the above material as regards to the design, application styles and present situation of specific instances in Ankara - a monument (in Hergelen Square), a square (Hacı Bayram Mosque Landscape Project), a structure (Ankara Interurban Bus Terminal), a park (Altınpark) and compact residential area (Dikmen Valley Project). The principal conclusions of this thesis are:. City being a mirror reflecting the life styles, cultures, social and economic structure of the community and is directly related to all of these, it should be examined through an interdisciplinary approach.. Urban Environmental Aesthetics, too, is interdisciplinary field concerning both philosophical aesthetics and science. The main point in to be taken into account in urban environment aesthetics is the holistic view. Its main criteria are the protection and improvement of the character of cities, to make contributions to their social development by cultural, historical, symbolic values, and to consider city as a whole with all its aspects such as historical and geographical features and economical structure. 135In recent studies on urban environmental aesthetics in Turkey, we observe on early consideration of values and ethical decisions regarding city at the design and project stages. However, considering these values only at these stages would not be enough. As it is observed in the projects for Ankara, ethical problems appear also in the application, protection and improvement stages. The solution of these problems will certainly lead to a realisation of urban environmental aesthetics. And for this, we should expect various active contributions on the part of the city management. Key terms : The City, The Aesthetics - Ethics Relationship, Urban Environmental Aesthetics, Ankara 136