Yabancıların okul açma hakları
The Foreigners rights to establish schools
- Tez No: 74867
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
101 ÖZET Fatih Sultan Mehmet, İmparatorluk bünyesinde yer alan gayr-ı müslim cemaatlere özellikle dini yönden önemli haklar tanımış ve bu cemaatlerin kurumsallaşmasına yardımcı olacak bir siyaset gütmüştür. Fatih döneminde güçlü devlet otoritesi altında müdahaleden uzak kalmaları sağlanan gayr-ı müslim cemaatler, kapitülasyonların kabulü ile, yabancı devletlerden aldıkları cesaret ve destekle faaliyet boyutlarım genişleterek, İmparatorluk için ciddi sorunlar yaratmaya başlamışlardır. Özellikle İmparatorluğun zayıflamasına paralel olarak misyonerlerin ve yabancı devletlerin emelleri giderek emperyalist bir hal almıştır. Yabancı devletler tarafından giderek maddi ve siyasi yönden desteklenen misyonerler, amaçlarım uygulayabilmek için dini teşkilatlarım, mektep ve müesseselerin halkı ürkütmeyecek şekilde kullanılmasını bilmişler, zamanla yabancı devletlerin ülke siyasetine karışmalarına zemin oluşturmuşlardır. Tesis ettikleri kurumlar ve oluşturdukları teşkilatlar marifetiyle Müslüman halkı Hristiyanlaştırmak, azınlıklara milliyetçilik duygulan aşılamak suretiyle sinsi çalışmalar yürüten misyonerler, destek gördükleri yabancı devletlerin gayelerine hizmet ederek İmparatorluğu parçalamak istiyorlardı. Bunun doğal sonucu olarak İmparatorluk tedbir ve sınırlamalar getirmek istediyse de, kurum yetersizliği ve konunun ciddiyetinin görülmeyişi neticesinde bu çalışmalar yeterli olmaktan uzak kalmıştır. Cumhuriyetin tesisi ile her konuda olduğu gibi yabancı öğretim kurum ve kuruluşları da ciddiyetle ele alınıp, ülkeye zarar verici faaliyetlerin engellenmesi yönünde tedbirler alınmak istenmiş, ancak yabancı devletlerle de iyi ilişkilerin zedelenmemesi amacıyla bu konuya hassasiyetle yaklaşılmıştır. Bu doğrultuda kendi eğitim sistemini millileştiren, devlet eliyle yönlendiren Cumhuriyet Hükümetleri ilk aşamada mevcut durumdan102 ziyade, yeni okullar açılmasını ve faaliyetlerini engellemiştir. Devam ede gelen ve Lozan Anlaşması'yla kaldırılmayan yabancı öğretim kurum ve kuruluşlarım da daha çok şube, bina ve öğretmen sayısını kısıtlamak gibi idari tedbirlerle olumsuz faaliyetlerin gelişmesini engelleme yoluna girilmiştir. Zaman içerisinde çıkartılan yasalar ve yapılan uygulamalarla yabancı öğretim kurumlan milli eğitime, ülke siyasetine zarar vermeyecek konuma getirilmiştir. Bu doğrultuda Türk Devleti'nin güvenliğine, menfaatlerine, milli değer ve öğretim sistemine uygun olacak şekilde yabancıların öğretim faaliyetlerine de yasalar dahilinde imkan sağlanmıştır. Buna paralel olarak da yabancı öğretmen ve idarecileri bu sistem içerisinde yer almış olup, tanınan haklar doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedirler.
Özet (Çeviri)
103 SUMMARY Fatih Sultan Mehmet have given important legitimate rights especially in religious aspect to non-Muslim community living in the borders of the Empire and carried a policy which helped them to establish their society. During the Fatih period under the strong government authority the non-muslim community have not faced up with any intervention and with the acceptance of capitulation, they have taken courage and support from foreign nations. This have given them an opportunity to extent their performance, but eventually have started to create serious problems to the Empire. Especially pararell with the declanation of the Empire, ambitious behaviour of the Missioneries and foreign nations have reached to an imperialistic limits. With the continuation of the financial and political supports from foreign nations to ultimate levels, the Missioneries exactly knew how to use their religious organization, schools and institutions without frightening the public and in the course of time this set a base for foreign nations to interfere to the Empire's politics. With the advocation of their association and organization they applied stealthy strategies to convert Muslims to Christianity, also provacated minorities by alerting their nationalistic feelings. In this way they have given support to foreign nations' aims to destroy the Empire, m due time, the Empire have had tried to bring some precaution and limitation to their activities, but unfortunately because of unsufficient institutional actions and lack of seriousness, the Empire's attempts were not satisfactory enough to give an end to these movements.104 With the establishment of the Republic, a profound emphasis was given to foreign educational institutions accompanying regulations and strategies which will avoid adverse effects. But at the same time have tried not destroy our relations with these foreign countries. The Republic have undertaken activities to regulate and constructed the nationalization of the educational system. At the other hand, have given restricted rights to foreign educational institutions not the extend their activities to further levels and disallowed them to establish new scholls and employ teachers and put limitations to activities. Under the Lozan Agreement given rights to foreign institutions disallows the government to give end to their educational activities, but try to minimize their activities by not permitting them to open branches, construct new buildings and employ teachers. Within the period of time all the rules and regulations constituted for foreign educational institutions have been designed in a way which will not destroy our own nationalized educational system and politics. Along with this, foreign educational activity is allowed to continue under a system of rules and regulations giving security the Turkish Government, our values and nationalized educational system. Foreign teachers and managing bodies are authorized to enroll in this system and continue their activities only under rules and regulations which defines their rights.