Başka ülkelerde ve Türkiye'de sosyal güvenlik ve belediyeler
Social security and municipalities in Turkey and other countries
- Tez No: 74869
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sigortacılık, Public Administration, Insurance
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
184 ÖZET: Sosyal güvenlik yeni bir terimdir. Ancak çok eski bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç tarihin çeşitli dönemlerinde çeşitli şekillerde karşılanmıştır. Sosyal güvenlik bir amaçtır. Sosyal sigortalar, sosyal yardımlar ve sosyal hizmetler onun araçlarıdır. Sosyal Sigortalar ilk kez 19.yüzyıl sonunda kurulmuştur. 20.yüzyılda da bütün ülkelerde kurulup geliştirilmiştir. Sosyal yardım ve hizmetler ise çok eskidir. Ancak hiçbir zaman sosyal sigortalar kadar örgütlü ve yaygın olmamıştır. Günümüzde gelişmiş batı ülkelerinde nüfusun tamamına yakını sosyal güvenlik kapsamına alınmıştır. Türkiye'de ise büyük gelişmeler kaydedilmiş ancak istenen düzeye ulaşmamıştır. Türkiye'de modern belediyeler 1855'den sonra kurulmaya başlamıştır. Yeni kurulan modern belediyelere sağlık, sosyal yardım ve sosyal hizmet görevleri verilmiştir. Cumhuriyet döneminde 1930 yılında çıkarılan 1580 ve 1593 sayılı yasalarla belediyelere bu alanda çok sayıda görev verilmiştir. Başka yasalarla da verilmiştir. Belediyeler bu yıllarda sağlık, sosyal yardım ve sosyal hizmet alanında çok etkin olmuştur. İkinci Dünya Savaşından sonra ise belediyelerin sosyal güvenlik görevlerinin çoğu merkezi idareye geçmiştir. Başka ülkelerde de belediyeler sosyal güvenlik alanında görevler üstlenmiştir, örneğin Almanya'da sosyal hizmetler belediyelere bırakılmıştır. Yine İngiltere'de yerel yönetimler sosyal yardım ve hizmetler konusunda çok etkindir. Türkiye'de olduğu gibi başka ülkelerde de belediyeler sağlık alanında görevler üstlenmiştir. Ancak sağlık konusu bugün daha çok merkezi idare görevleri arasında görülmektedir. Yine de belediyeler sağlık alanı dışında değildir. Belediyelerin sosyal güvenlik alanındaki görevlerini yerine getirebilmesi için maddi olanaklarla desteklenmesi gerekir. Türkiye'de belediyelerin bir kısmı maddi olanakları yetersiz olduğu için pek çok görevi yerine getirememektedir. Sonuç olarak, sosyal güvenlik artık devletin sorumluluğundadır. Ancak belediyeler yerel halkın isteklerine duyarsız kalamaz. Belediyeler de yerel halkın huzur ve refahına yönelik hizmetler görmektedir. Belediyeler maddi olanaklarla desteklenmeli ve özellikle sağlık denetimi, sosyal yardım ve sosyal hizmet alanında daha etkin olmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Social security is a new concept but it is an old necessity. In different periods of history, this need was met in different ways. Social security is the main target; social insurance, social aid and social services are means of this target. Institutions of social insurance were first founded in the late 19 th century. In the 20 th century, the system has been gradually improved and has become widespread in many countries. Although the practice of social aid and social services is very old, they have never been organized and widespread as much as social insurance. Today, social security system in western developed countries covers virtually the whole population. As regards Turkey, considerable progress has been attained; nevertheless, it is far from the desired level. First modern municipality in Turkey was founded in 1855. The new municipalities have been assigned duties of public health, social aid, and social services. During the republic period, municipalities were empowered to provide numerous services in this field, according to the law no. 1580 ad no. 1593 passed in 1930. In those years municipalities had become very effective in the field of public health, social aid, and social services. However, after the world war II, most of the social security responsibilities of municipalities were transmitted to the central government. In foreign countries, municipalities have responsibilities for social security services as well. In Germany, for instance, municipalities are responsible for social services. Local authourities in Britain are very effective in social aid and social services. Municipalities in other countries, like in Turkey, have responsibilitres for public health services in spite of the fact that public health question is generally regarded as a duty of central government. Municipalities have to be supported with financial resources to be able to afford their social security duties. Some municipalities in Turkey are unable to do their duties due to insufficient financial resources. Consequently, although social security is now under the control of central goverment, municipalities cannot be indifferent to local people's demands; municipalities are to provide local people with welfare services as well. Municipalitier should be provided with adequate resources, and they should play a more effective role in social security, especially in the field of social aid and social services.