Tahmin – gözlem – açıklama – tartışma – açıklama (TGA-TAA) destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına ve kavram yanılgılarının giderilmesine etkisi
The effect of predict – observe – explain – discuss – explain (POE-DE) supported education on the academic success of students and elimination of misconceptions
  1. Tez No: 748782
  2. Yazar: AHMET BAHADIR SIRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Fen öğretiminde geleneksel yöntemlerin öğrencilerin kavramakta güçlük yaşadığı konularda çoğu zaman yetersiz kaldığı ifade edilmektedir. Yapılandırmacı öğrenme kuramına göre öğrenci; öğrenim sürecinde bilgiyi zihninde aktif olarak kendi yapılandırmaktadır. Bu kuram eğitim öğretim ortamında farklı yöntem ve tekniklerle uygulanmakta olup onlardan biri de TGA yöntemidir. Fen bilimleri dersinin önemli konularından biri olan“Basit Makineler”konusu öğrencilerin çoğu durumda anlamakta zorlandıkları ve yanlış anlamalara neden olduğu konular arasındadır. Bu gerekçeden yola çıkarak bu çalışmada, TGA yönteminin tartışmalarla zenginleştirilmiş hali olan TaTGA yönteminin başka bir şekli olan Tahmin – Gözlem – Açıklama – Tartışma – Açıklama (TGA-TaA) destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına ve kavram yanılgılarının giderilmesine etkisi incelenmiştir. xi Bu araştırmada yarı deneysel araştırma modeli kullanılmış olup, araştırma grubunu bir ortaokulda 8. sınıfa giden 63 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında 8. Sınıf müfredatında yer alan“Basit Makineler”konusunda sınıf ortamında gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna TGA-TaA etkinlikleri uygulanarak ders anlatılırken, kontrol grubuna mevcut öğretim programına uygun öğretim uygulanarak aynı içerik anlatılmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarındaki değişikliği belirlemek için“Akademik Başarı Testi”, kavram yanılgılarını belirlemek ve bunların giderilip giderilmediğini gözlemlemek için ise“İki Aşamalı Kavram Testi”uygulanmıştır. Ön test ve son test uygulanarak elde edilen verilerin analizi için bağımsız ve bağımlı t-test yapılarak istatistiksel bulgulara ulaşılmıştır. Buna göre, TGA-TaA yöntem ve etkinliklerinin kullanımı öğrencilerin hem akademik başarı puanlarında hem de kavram testi puanlarında anlamlı fark oluşturduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, TGA-TaA yöntem ve etkinliklerinin kavram yanılgılarının giderilmesinde ve akademik başarının artırılmasında mevcut öğretim programına uygun yapılan öğretime göre etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is stated that traditional methods in science teaching are often insufficient in subjects that students have difficulty in understanding. According to the constructivist learning theory in the learning process, the student actively constructs the knowledge in his mind. This theory is applied with different methods and techniques in the education environment and one of them is the POE method.“Simple Machines”, which is one of the important subjects of the science course, is among the subjects that students have difficulty in understanding in most cases and cause misunderstandings. Based on this reason, in this study, the effect of Prediction – Observation – Explanation – Discussion – Explanation (POE-DE) supported teaching, which is another form of POEODE method, which is the POE method enriched with discussions, on the academic achievement of students and the elimination of misconceptions was examined. In this study, a quasi-experimental research model was used and the research group consisted of 63 8th grade students in a secondary school. This research was carried out in the classroom environment on the subject of“Simple Machines”in the 8th xiii grade curriculum in the 2020-2021 academic year. While the lesson was taught by applying POE-DE activities to the experimental group, the same content was taught to the control group by applying the teaching in accordance with the current curriculum. The“Academic Achievement Test”was applied to determine the change in the academic achievement of the students, and the“Two-Stage Concept Test”was applied to determine the misconceptions and observe whether they were resolved. Statistical findings were obtained by performing independent and dependent t-tests for the analysis of the data obtained by applying the pre-test and post-test. Accordingly, it was observed that the use of POE-DE methods and activities created a significant difference in both academic achievement scores and concept test scores of the students. These results show that POE-DE methods and activities are effective in eliminating misconceptions and increasing academic success compared to the teaching made in accordance with the current curriculum.