The effect of cultural adaptation of refugees on their entrepreneurship intentions
Mültecilerin kültürel adaptasyonunun girişimcilik niyetlerine etkisi
- Tez No: 748783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, mültecilerin kültürel adaptasyonunun türkiye'deki girişimcilik niyetleri üzerindeki etkisini araştırmak, bu etkiyi incelemek için kültürel adaptasyonun üç boyutu (genel uyum, işe uyum ve etkileşim uyumu) bağımsız değişkenler olarak alınmış ve ayrıca girişimci niyetinden üç boyut (yeni oluşmaya başlayan girişimcilik, bağlılık ve seçim) bağımlı değişkenler olarak alınmıştır. Bu faktörler arasındaki ilişkiyi incelemek için anket, veri toplamak için bir geçiş ücreti olarak seçilmiştir. Uygun örnekleme yöntemi kullanılmış ve anketler hem elektronik ortamda hem de kağıt ortamında teslim edilmiştir. Toplam 145 anket doldurulmuş ve gönderilmiştir. 28 tanesi bilgi eksikliği nedeniyle çıkarılmıştır. Bu çalışmada hipotezleri yapılandırmak için Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) ve yol analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, genel uyumun girişimci olma Seçimini olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilediğini ve İş Uyumunun girişimciliğe bağlılığı olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis was to investigate the effect of cultural adaptation of refugees on their entrepreneurship intentions in turkey to study this effect three dimensions of the cultural adaptation (general adjustment , work adjustment and interaction adjustment ) have been taken as an independent variables and also three dimension from the entrepreneur intention (nascent entrepreneurship ,commitment and choice) have been taken as an dependent variables.to study the relation between these factors the questionnaire has been chosen as a toll to gather data. The convenient sampling method was employed, and the questionaries were delivered both in electronic form and paper. A total of 145 questionnaires were filled out and submitted. 28 incomplete questionnaires were excluded from the analyses The Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) and path analysis were being used to configure out the hypotheses in this study . The results showed that general adjustment affects the Choice to become an entrepreneur positively and significantly and the work Adjustment affects commitment to entrepreneurship positively and significantly.