Hizmet sektöründe emek ve çalışanlar: 'Market işi'ni deneyimlemek
Labaour and workers in the service sector: Experiencing the 'Supermarket work'
- Tez No: 748809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ERDOĞAN ÇİNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde hizmet sektörü istihdamın en yüksek olduğu sektör olarak birinci sırada yerini almaktadır. Sektörün alt kolu olan perakendecilik sektörü ise uzmanlaşmış bir bilgi ve beceri gerektirmemesi dolayısıyla“vasıfsız”ya da“niteliksiz”bir iş kolu olarak görülen, eğitim türü ve seviyesine bakılmaksızın herkesin dahil olabildiği bir sektördür. Bu özelliği ile perkadendecilik sektörünün alt kolu olan gıda perakandeciliği ve spesifik olarak marketler, artan sayıda ve farklı demografik özelliklerden kişinin çalışma hayatına market çalışanı olarak katılmasına neden olmaktadır. Bu araştırma gıda perakendesi içerisinde bulunan süpermarket çalışanlarının çalışma hayatına derinlemesine bakarak, gün geçtikçe daha fazla kişinin çalıştığı“market işi”ni anlamaya çalışmıştır. Bu anlamda keşfedici bir çalışma özelliği gösteren araştırma, çalışanların sektöre dahil olma süreçlerini, market işinin hangi durumlarda tercih edildiğini ve bu anlamda artan beyaz yakalı işsizliği ile markette çalışmaya başlama arasındaki ilişkiyi, hizmet sektörünün bir kolu olan market işinde duyguların çalışma hayatını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma verileri Çorum ilinde bulunan 20 market çalışanı ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak elde edilmiştir. Bu çalışma, var olan hizmet sektörü çalışmalarından araştırma sahasının büyükşehir olmaması ve gün geçtikçe daha fazla lise ve üniversite mezununun dahil olduğu“market işi”ne odaklanması dolayısıyla ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the service sector ranks first as the sector with the highest employment. The retail sector, which is a sub-branch of the sector, is seen as an“unskilled”or“unqualified”business because it does not require specialized knowledge and skills, and is a sector that everyone can participate in regardless of education type and level. With this feature, food retail, which is a sub-branch of the retail sector, and specifically markets, cause an increasing number of people from different demographic characteristics to participate in the working life as a market employee. This research has tried to understand the“market job”, where more and more people work day by day, by looking deeply into the working life of supermarket workers in food retail. In this sense, the research, which is an exploratory study, reveals the processes of employees' involvement in the sector, in which situations the market job is preferred and in this sense, the relationship between increasing white-collar unemployment and starting to work in the market, and how emotions shape working life in the market job, which is a branch of the service sector. The study data were obtained by conducting semi-structured interviews with 20 market employees in Çorum. This study differs from the existing service sector studies in that the research area is not a metropolitan city and it focuses on the“market business”, which includes more and more high school and university graduates.