An empirical research on green marketing and its impact on consumer buying behavior on the academics and students in the university of sana'a, Yemen
Yeşil pazarlama ve tüketici satın alma davranışlarına etkisi üzerine ampirik bir araştırma
  1. Tez No: 748825
  2. Yazar: OMAR AL-DUBAI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM İLDEM DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Müşterilerin çevre dostu ürünlere ilgisi arttıkça çevre bilinci de artmaktadır. Sonuç olarak işletmeler, atıkları azaltarak, organizasyonel hedeflere ulaşarak ve çevresel düzenlemelere bağlı kalarak kaynakları tam olarak kullanmak için yeşil pazarlama yöntemlerini benimsemiştir. Gerçek başarı, yalnızca toplumun çevre bilincine sahip olma ve nihayetinde küresel iklim değişikliğinin yol açtığı endişelere son verecek uygun çevre koruma önlemlerine uyma ihtiyacına ilişkin farkındalığı ile ölçülebilir. Bu çalışma, yeşil pazarlamanın ve pazarlama karmasının zaman içinde nasıl geliştiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, tüketicilerin yeşil ürünlerle ilgili satın alma alışkanlıklarına odaklanmaktadır. Bu anketin birincil amacı, yeşil pazarlamanın Yemen'deki yeşil ürün hakkında tüketici farkındalığı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmacı, araştırmanın amaçlarına ulaşmak için betimsel-analitik bir yaklaşım benimsemiştir ve çalışma aracı bir ankettir. Anket, yirmi maddeden oluşmaktadır. Araştırmacı, yeşil pazarlama karması öğelerinin gerçekliğinin yüksek olduğunu, yeşil ürün öğesinin en üstte olduğunu, ardından yeşil promosyon, yeşil fiyatlandırma, yeşil dağıtım ve son olarak yeşil ürünün geldiğini bulmuştur. Ayrıca araştırmacı, yeşil ürünler hakkında tüketici bilgisinin oldukça güçlü olduğunu ve yeşil pazarlama karması unsurlarının çevresel tüketici bilinci, kültürü, yönleri ve davranışı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu da bulmuştur. Bu çalışmanın özgünlüğü araştırmanın Yemen'e yönelik olmasıdır. Araştırmacı, şirketlere yeşil ürün fiyatı ve talep büyüklüğü arasındaki ilişkiyi incelemelerini ve yeşil ürünler için uygun fiyatlar geliştirmelerini ve ayrıca yeşil ürünlerin önemini açıklığa kavuşturmak için programlar, forumlar ve konferanslar hazırlamanın önemini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental awareness is growing, as is consumers' interest in ecologically friendly products. As a result, businesses have adopted green marketing methods to fully use resources by decreasing waste, accomplishing organizational goals, and adhering to environmental regulations. This study aims to look at how green marketing and the marketing mix have evolved through time. Furthermore, this study focuses on consumers purchasing habits regarding green products. The primary goal of this questionnaire is to determine the impact of green marketing on consumers' awareness of the green product in Yemen. It's a descriptive-analytical approach to achieve the research objectives and the study tool is a questionnaire. The questionnaire is made up of twenty items. Within the participants it is found that the actuality of green marketing mix elements was high, with the green product element coming top, followed by green promotion, green pricing, green place, and finally green product. Furthermore, it's found that consumers' knowledge of green products is quite strong and that there is a statistically significant influence of green marketing mix elements on environmental consumer awareness, culture, directions, and behavior. The study is made in Yemen and this makes the study unique. It offered a series of suggestions as a highlight of the study results, including the need for enterprises to provide numerous green options and satisfy consumers in Yemen.