6-OHDA ile oluşturulan parkinson sıçan modelinde bir kalsiyum kanal blokeri olan isradipin tedavisinin striatumdaki nöronlar üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of a calcium channel blocker, isradipine, on calbindin positive neurons in the striatum of parkinsonian rats lesioned with 6-OHDA
  1. Tez No: 748862
  2. Yazar: HATİCE BORACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Parkinson hastalığı, başta substantia nigra pars compacta olmak üzere bazal çekirdeklerdeki dopaminerjik nöron kaybıyla karakterize ikinci en sık nörodejeneratif hastalıktır. Etiyolojsinde mitokondrial disfonksiyon, oksidatif stres ve intraselüler kalsiyum artışı gibi faktörler öne çıkmaktadır. Kalbindin, kalsiyum kanallarını regüle etmektedir. Bu çalışma, lezyon öncesi ve sonrası kan ve beyindeki kalbindin düzeyi değişimi ve kalsiyum kanal blokeri olan isradipinin, kalbindin üzerine etkisini gözlemlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve yöntem: 6-OHDA, intrakranial stereotaksik yöntemle enjekte edilmiştir. Deneyin birinci kısmında, süreç takibi yapılarak kalbindinin kandaki düzeylerinin değişimi lezyon öncesi, sonrası, 2.,5. ve 10.haftalarda kontrol (sağlıklı) ve lezyonlu gruplarda dekapite edilen beyinlerde, ELİSA yöntemiyle ölçülmüştür. 5. ve 10.haftada ise beyinde kalbindin düzeyi western blot yöntemiyle ölçülmüştür. İkinci kısımda ise, lezyonlu ve kontrol grubuna isradipin (2mg/kg) subkutenöz olarak 4 hafta süresince verilmiştir. 21.günde apomorfin (0.05mg/kg) rotasyon testi uygulanmıştır. Beyin kesitlerine sırasıyla tirozin hidroksilaz ve kalbindin immunohistokimya prosedürleri uygulanmıştır. Veriler, two-way ANOVA post-hoc Tukey test in Graph-Pad PRISM 6.0 (GraphPad Software Inc., San Diego, CA, USA) programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Parkinson's disease (PD) is characterized by loss of the dopaminergic neurons in the substantia nigra pars compacta. In the pathology, imbalance of the intracellular calcium level may appear as a consequence of abnormality related to calcium-binding proteins like calbindin. We examined the time-dependent change of calbindin and the effect of a calcium channel blocker, isradipine, on the blood level of calbindin and neurons. Material and method: 6-OHDA was injected into the rat brains. For the first part of experiment, control and lesioned groups were inspected during the 2nd, 5th, and 10th weeks. Calbindin blood level was assessed by the ELISA method. The calbindin level in the brain was measured by western blot method. For the second part, the rats were treated with isradipine(2mg/kg). Brains were immunohistochemically stained by tyrosine-hydroxylase and calbindin. The results were analyzed by Graph-Pad PRISM 6.0.