Coğrafi işaretli ürün deneyimi: Aydın ili örneği
Geographical indication product experience: The example of Aydın province
  1. Tez No: 748905
  2. Yazar: BUSE DİCLE KOPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı yerli turist ve turist rehberlerinin coğrafi işaret ve coğrafi işaretli ürün bilgi düzeylerini, coğrafi işaretli ürün deneyimleri ve coğrafi işaretli ürünleri satın almaya yönelik tutumlarını ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda Aydın ilinin coğrafi işaretli ürünlerine (7'si menşe işaretli, 15'i mahreç işaretli) ilişkin yerli turistler ile turist rehberlerinin görüşleri incelenmiştir. Karma araştırma (mixed method) yöntemiyle yürütülen ve yakınsayan paralel desenin benimsendiği çalışmada nicel ve nitel bulgular bir arada değerlendirilmiştir. Çalışmada iki örneklem grubu oluşturulmuştur. Birinci örneklem grubu 260'ı kadın, 214'ü erkek olmak üzere toplamda 474 yerli turist içerirken, ikinci örneklem grubu ikisi kadın, üçü erkek, toplam beş turist rehberinden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde yerli turistlere derecelendirilmiş bir ölçek uygulanmış, turist rehberleriyle de yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ölçek verisi üzerinde normallik varsayımı test edilmiş, iç tutarlılık değerleri incelenmiş ve parametrik olmayan testler yürütülmüştür. Nitel verinin çözümlenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar, turist rehberleri ile yerli turistlerin coğrafi işaretli ürünler konusunda bilgi sahibi olduklarını, Aydın iline ait coğrafi işaretli ürünlerden en fazla Aydın inciri, kestanesi, zeytini, zeytinyağı ve ilçelere ait pide yemeklerinin ön plana çıktığını göstermektedir. Turist rehberleri Aydın ili coğrafi işaretli ürünlerinin bilinirliğinin artırmak için reklam ve pazarlama faaliyetlerine önem verilmesini, yerel yönetimler ile kamu kurumlarının iş birliğiyle tanıtım faaliyetlerinin zenginleştirilmesini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the geographical sign and geomarked product information levels of local tourist and tourist guides, their geotagged product experience, and their attitude towards purchasing geo-marked products. To this end, the views of indigenous tourists and tourist guides were examined for the geotagged products of Aydin province, 7 of which were marked with origin and 15 marked with vent.In this mixed-type study, the views of domestic tourists and tourist guides regarding the geographically labelled products (7 with origin and 15 with geographical indication) in Aydın province were examined. Quantitative and qualitative findings were evaluated together in the study, which was carried out with the mixed method and adopted a convergent parallel design. Two sample groups were formed in the study. While the first sample group consisted of 474 domestic tourists, 260 women and 214 men, the second sample group consisted of five domestic tourist guides, two women and three men. During the data collection process, a Likert type graded scale was applied to domestic tourists, and semi-structured interviews were conducted with tourist guides. Normality assumption was tested on the scale data, internal consistency values were examined and non-parametric tests were carried out. Descriptive analysis and content analysis methods were used in the analysis of qualitative data. The results show that tourist guides and local tourists are knowledgeable about geographically indicated products, and figs, chestnuts, olives, olive oil and pita dishes stand out the most among the geographically indicated products of Aydın. Tourist guides suggested that advertising and marketing activities should be given importance in order to increase the awareness of the geographically indicated products of Aydın, and the promotion activities should be enriched with the cooperation of local governments and public institutions.