Türk sinemasında belediye başkanı temsili
Representation of the mayor in Turkish cinema
  1. Tez No: 748933
  2. Yazar: MEHMET EMİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KÜÇÜKALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türk modernleşmesinin niteliği, Osmanlıdan Cumhuriyet Türkiyesi'ne her zaman tartışmalıdır. Tartışmalardan biri, modernleşme pratiklerinin halkın ihtiyaç ve değerleriyle senkronizasyonudur. Bu durum, yerel siyasetin şekillenmesinde de önemli bir etkendir. Belediye başkanlarının vaatleri ve bu vaatler karşısında aldıkları tepkiler, halkın neye teveccüh gösterip göstermediği, Türkiye'nin modernleşme serüveninin seyrini belirleyen unsurlardandır. Bu serüvendeki çatışmalar, aksaklıklar, komiklikler direkt ya da dolaylı olarak sinemaya da yansımıştır. Sinemada belediye başkanının temsiline yönelik bir araştırma, Türkiye'deki modernleşme serüveninin daha iyi tetkik edilmesine katkı sağlayacaktır. Çalışmada Türkiye'de belediye başkanlarının sinemada nasıl yansıtıldığına dair değerlendirmelerde bulunulacaktır. Bu tezde amaçlanan; belediye başkanlarının sinemadaki temsili aracılığıyla yerel siyasetin Türk modernleşmesindeki yerini belirmektir.
Özet (Çeviri)
The nature of Turkish modernization has always been controversial from Ottoman to Republican Turkey. One of the arguments is the synchronization of modernization practices with the needs and values of the people. This is also an important factor in shaping local politics. The promises of the mayors and the reactions they received in the face of these promises, what the people favored or not, are the factors that determine the course of Turkey's modernization adventure. The conflicts, glitches, and humors in this adventure were directly or indirectly reflected in the cinema. A research on the representation of the mayor in the cinema will contribute to a better examination of the modernization adventure in Turkey. In this study, evaluations will be made about how mayors are reflected in the cinema in Turkey. The aim of this thesis; to reveal the place of local politics in Turkish modernization through the representation of mayors in the cinema.