Study the effect of diffrent treatment on liver function in Iraqi patients with diabetes mellitus type 2
Iraklı diyabet mellitus tip 2 hastalarında farklı tedavilerin karaciğer fonksiyonu üzerine etkisinin çalışması
  1. Tez No: 749232
  2. Yazar: GHAITH JAMAL MEFTAH AL-HAJJAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMEERAH MREBEE ZARZOOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Iraklılarda tip 2 diyabet için farklı tedavilerin lipit göstergeleri, kan göstergeleri, karaciğer fonksiyon analizlerinin yanı sıra yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi düzeyine etkisinin belirlenmesi ile ilgili son çalışmalar ve göstergelerin değerlendirilmesi yapılabilir. tıbbi laboratuvarlarda hastalardan toplanan kan göstergelerini ölçerek çıkar. Bu çalışmada, şeker hastalığı olan ve farklı türlerde kan şekeri içeren tedaviler alan yüz altmış hasta (erkek ve kadın) toplandı ve Al-Sadr Öğretim'de daha önceki klinik raporlar, klinik muayene ve laboratuvar testlerine göre hastalık teşhisi kondu. Hastane, Al-Amarah, Maysan, Irak, Kasım (2021) ile Mart (2022) arasındaki dönem için. Sonuçlar 40 sağlıklı denek (erkek ve kadın) ile karşılaştırıldı ve yaş, cinsiyet ve tedavi tipi ile eşleştirildi. Sonuç olarak, biyokimyasal ve hematolojik değerlendirmelerin (lipid profili, Karaciğer enzimleri, Glikoz) sağlıklı deneklerle (erkekler) karşılaştırıldığında diyabetik hastaların kan serum seviyelerinde anlamlı yükselme (p≤0.05-0.01) ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. ve dişiler). Bu sonuçlardan, hastalarda biyokimyasal ve hematolojik göstergelerin düzeylerinin değişmesinin ana nedeninin diabetes mellitus olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Recent studies related to determining the effect of different treatments for type 2 diabetes in Iraqis on the level of lipid indicators, blood indicators, liver function analyzes in addition to the age, gender, and BMI, and the evaluation of indicators may be completed via the process of evaluating blood indicators that have been taken from patients in medical labs. 160 patients (males and females) suffering from diabetes and taking various blood sugar-containing therapies at Al-Sadr Teaching Hospital, Al-Amarah, Maysan, Iraq, between November (2021) and March (2022) were gathered together and given a diagnosis of the illness based on earlier clinical reports, clinical examinations, and laboratory testing. An additional 40 healthy men and women were included as a comparison group to ensure that findings were comparable across all demographic variables. Because of this, we can say that diabetes patients' blood serum levels were significantly higher than those of healthy participants in the biochemical and hematological evaluations (glucose, liver enzymes, lipid profile) (p≤0.05-001) (males and females). Diabetes mellitus is the primary cause of changes in biochemical and hematological markers in patients, according to these findings.