Fetüslerde musculus sternocleidomastoideus'un morfolojik olarak incelenmesi
Morphological investigation of sternocleidomastoid muscle in fetuses
- Tez No: 749254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN BAHŞİ, DOÇ. DR. ORHAN BEGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
M. sternocleidomastoideus'un (SCM) origo'su ve insertio'su ile ilgili varyasyonların bilinmesi, servikal bölgedeki cerrahi işlemler sırasında komplikasyonları önlemede faydalı olabilir. Bu çalışmada, bebeklik ve erken çocukluk dönemi cerrahileri açısından fetüslerde SCM'nin varyasyonlarının ve morfometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlandı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı laboratuvarında bulunan, ortalama 23.30±3.40 (19-30) haftalık olan ve %10'luk formalinle fikse edilmiş 27 (11 erkek, 16 kadın) fetüsün boyun bölgesi bilateral olarak disseke edildi. Disseke edilen fetüslerin standart pozisyonda fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar üzerinde uzunluk, genişlik ve açı gibi morfometrik ölçümler ImageJ programı kullanılarak yapıldı. Ayrıca SCM'nin origo ve insertio'su tespit edildi. Literatürdeki çalışmalar dikkate alınarak, SCM'nin origo'su ile ilişkili 10 tipten oluşan bir sınıflandırma yapıldı. N. accessorius'un SCM'ye girdiği motor nokta ile clavicula arasındaki lineer uzaklık (p=0.022) dışındaki tüm sayısal verilerde taraf ve cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı gözlendi (p>0.05). 54 tarafın 42'sinde iki başlı SCM (Tip 1) tespit edildi. Dokuz tarafta iki başlı (Tip 2a) ve bir tarafta üç başlı pars clavicularis (Tip 2b) tespit edildi. Bir tarafta iki başlı pars sternalis (Tip 3) saptandı. Ayrıca bir tarafta tek başlı SCM (Tip 5) tespit edildi. SCM'nin varyasyonlarının ve boyutlarının bilinmesi bebeklik ve erken çocukluk dönemi cerrahileri sırasındaki komplikasyonların önlenmesi için önemli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda elde edilen veriler, konjenital müsküler tortikollis gibi patolojilerin tedavisi açısından klinisyenlere faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Knowledge related to variations of the origin and insertion of sternocleidomastoid muscle (SCM) may be helpful in preventing complications during surgeries in the cervical region. This study aimed to examine variations and morphometric properties of SCM in fetuses in terms of infancy and early childhood surgeries. The neck regions of 27 (11 boys, 16 girls) fetuses with a mean age of 23.30±3.40 (19-30) weeks and fixed with 10% formalin present in the laboratory of Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Anatomy were dissected bilaterally. Photographs of the dissected fetuses were taken in the standard position. Morphometric measurements such as length, width and angle were performed on the photographs using the ImageJ program. In addition, the origo and insertio of SCM were detected. Taking into account the studies in the literature, a classification consisting of 10 types associated with the origin of SCM was carried out. No statistically significant difference was observed in the parameters in terms of side and gender (p>0.05), except from the linear distance between the clavicle and motor point where accessory nerve enters SCM (p=0.022). Two headed SCM (Type 1) was detected in 42 out of 54 sides. Two-headed pars clavicularis (Type 2a) was detected on nine sides and three-headed (Type 2b) on one side. A two-headed pars sternalis (Type 3) was detected on one side. A single-headed SCM (Type 5) was also detected on one side. Knowing the variations and sizes of SCM is thought to be important for the prevention of complications during infancy and early childhood surgeries. Therefore, the data obtained from our study may be useful to clinicians in terms of the treatment of pathologies such as congenital muscular torticollis.