Geç preterm gebelerde uygulanan antenatal kortikosteroidlerin erken ve geç perinatal sonuçlara etkisi
The effect of antenatal corticosteroids on EARLY and late perinatal outcomes i̇n late preterm pregnant women
  1. Tez No: 749264
  2. Yazar: GÜLAY GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE NAZLI YENİGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışma, geç preterm dönemde doğum yapma ihtimali olan lara antenatal kortikosteroid uygulamasının erken ve geç dönem neonatal komplikasyonları azaltıp azaltmayacağını değerlendirmeyi ve bu anlamda literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, geç preterm dönemde uygulanan antenatal kortikosteroidlerin erken ve geç perinatal sonuçlara etkisini araştıran tek merkezli prospektif vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışmamıza, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 26/05/2021 tarihli 2011- KAEK-25 2021/05-10 numaralı onayını takiben, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, 1 Haziran 2021 ve 1 Ekim 2022 tarihleri arasında 34-37 hafta arası doğum yapan 459 hasta dahil edildi. Hastalar antenatal kortikosteroid uygulanan (n:231) ve uygulanmayan (n:228) olarak 2 gruba ayrıldı. Doğum sonrası erken ve geç perinatal sonuçlar bu 2 grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Kortikosteroid uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı, 24 saatten uzun süre ventilasyon ihtiyaçları, sürfaktan kullanımı, respiratuar distres sendromu(RDS), prematüre retinopatisi(ROP), patent duktus arteriosus(PDA) bakımından istatiksel farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate whether antenatal corticosteroid administration to women likely to give birth in the late preterm period will reduce early and late neonatal complications and contribute to the literature in this sense. Materials and Methods: Our study is a single-center prospective case-control study investigating the effect of antenatal corticosteroids administered in the late preterm period on early and late perinatal outcomes. Following the approval of the Clinical Research Ethics Committee of the University of Health Sciences Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, Clinical Research Ethics Committee dated 26/05/2021 and numbered 2011-KAEK- 25 2021/05-10, 459 patients who gave birth between 34-37 weeks between June 1, 2021, and October 1, 2022, in the Obstetrics and Gynecology Clinic of the University of Health Sciences Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital were included in our study. Patients were divided into two groups antenatal corticosteroid administration (n:231) and non- administration (n:228). Postpartum early and late perinatal outcomes were compared between these two groups. Results: There was no statistical difference between the corticosteroid-treated and non-treated groups regarding neonatal intensive care needs, ventilation needs for more than 24 hours, surfactant use, RDS, ROP, and PDA.