Sedanter kadınlarda fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan egzersizlerin yaşam kalitesi ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of exercises with functional sports equipment on sedentary women's quality of life and body compositions
- Tez No: 749304
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan egzersizlerin sedanter kadınlarda yaşam kalitesi ve vücut kompozisyonu üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak çalışmada tek grup öntest-sontest araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmaya Gaziantep'te yaşayan 20-47 yaş aralığında olan ve pandemi yasaklarından sonra spora başlayan 21 sedanter kadın gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak SF-36 Yaşam Kalitesi ölçeği ve vücut ölçümleri kullanılmıştır. Katılımcılara 12 hafta boyunca ve haftada 3 gün olmak üzere fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan antrenman programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the effects of exercises performed with functional sports equipment on sedentary women's quality of life and their body compositions. For this purpose, one-group pretest-posttest research design was used in the study 21 sedentary women, aged between 20-47 years living in Gaziantep who started sports after the pandemic lockdowns ended, voluntarily participated in the study. The Quality of Life (SF-36) scale and their body measurements were used as the data collection tool. A 12-week and three days a week training program with functional sports equipment was given to the participants.