İş güvencesi algısının motivasyona etkisi: Tekstil sektöründe bir uygulama
The effect of job security perception on motivation: Anapplication in the textile industry
  1. Tez No: 749611
  2. Yazar: HÜSNÜ AKIN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Motivasyon bireylerin arzu, istek, dürtü ve ihtiyaçlarını kapsayan bir kavramdır. Kişide davranış değişikliklerine neden olabilen motivasyonun örgütsel ve yönetsel araçlarından bir tanesi de iş güvencesi kavramıdır. İş güvencesi olan iş göreninin çalışma koşulları keyfi değiştirilemediği gibi sözleşmesi de keyfi feshedilememektedir. Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların motivasyon düzeylerinde iş güvencesi faktörünün etkisi nedir sorusunu cevaplandırmaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemine göre desenlenmiştir. Araştırma verileri Denizli ilinde faaliyette bulunan, 30 ve üzeri işçi çalıştıran altı tekstil işletmesinde, kolayda örnekleme yöntemine göre seçilmiş 383 çalışandan 2021 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında toplanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Önder&Wasti (2002) tarafından Türkçe'ye uyarlanan iş güvencesi memnuniyeti ölçeği ile Çivilidağ&Şekercioğlu (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan çok boyutlu iş motivasyonu ölçeklerinden yararlanılmıştır. Analizlerde SPSS22 ve AMOS24 programları kullanılmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre, çalışanların motivasyon düzeylerinde iş güvencesi faktörünün kısmi aracılık etkisi olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca çalışanların iş güvencesi memnuniyet algıları ile çok boyutlu iş motivasyon algılarının bazı demografik değişkenlere göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları iş güvencesinin çalışanların motivasyonları üzerinde açıklayıcı bir faktör olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilerin literatüre katkıda bulunacağı, bundan sonraki çalışmalara rehberlik edeceği, tekstil sektöründe iş güvencesi ile iş motivasyonu ilişkisi bağlamında Türkiye'de yapılan ilk çalışma olması nedeniyle önemli ve özgün olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Motivation is a concept that covers the desires, wishes, impulses and needs of individuals. One of the organizational and managerial tools of motivation that can cause behavioral changes in the person is the concept of job security. The working conditions of the employee with job security cannot be changed arbitrarily, and the contract cannot be terminated arbitrarily. The main purpose of this research is to answer the question of what is the effect of the job security factor on the motivation levels of the employees. The research has been designed according to the quantitative research method. Research data were collected in July and August 2021 from 383 employees selected according to convenience sampling method in six textile enterprises operating in Denizli, employing 30 or more workers. In order to collect data in the research, job security satisfaction scale adapted to Turkish by Önder & Wasti (2002) and multidimensional work motivation scales adapted to Turkish by Çivilidağ & Şekercioğlu (2017) have been used. SPSS22 and AMOS24 programs have been used in the analysis. According to the findings obtained from the research data, it has been understood that the job security factor had a partial mediation effect on the motivation levels of the employees. In addition, it has been determined that the job security satisfaction perceptions of the employees and the multidimensional job motivation perceptions differ according to some demographic variables. The research results show that job security is an explanatory factor on employee motivation. It is thought that the data obtained as a result of the study will contribute to the literature, will guide future studies, and that it is important and original because it is the first study conducted in Turkey in the context of the relationship between job security and work motivation in the textile sector.