Ortaokul öğretmenlerinin yenilikçi öğretmen özelliklerine ilişkin görüşleri (Gaziantep ili örneği)
Secondary school teachers' views on innovative teacher features (Gaziantep province example)
- Tez No: 749636
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğretmenlerinin yenilikçi öğretmen özelliklerine ilişkin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda yenilikçi öğretmen özelliklerine yönelik altı alt boyut belirlenmiş ve çalışma bu alt boyutlar çerçevesinde oluşturulmuştur. Bu alt boyutlar; teknolojik gelişimlere açıklık, öğrenci merkezli düşünme ve rehberlik, kişisel ve mesleki gelişim iş birliği içerisinde çalışabilme, öğrenci motivasyonu ve cesaretlendirme, yenilikçi ve yeniliklere açık olma şeklindedir. Belirlenen alt boyutlar cinsiyet, branş, mesleki hizmet süresi, yabancı dil bilgisi ve yabancı dil seviyesi değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilen bir araştırmadır. Bu bağlamda veriler toplanırken araştırmacı tarafından geliştirilen ve dört bölümden oluşan“Yenilikçi Öğretmen Özelliklerine İlişkin Durum Değerlendirme”anketi kullanılmıştır. Toplanan veriler frekans, yüzde, dağılım ve ortalama hesaplanarak analiz edilmiştir. Araştırmada Gaziantep ili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi kurumlarda görev yapan 481 ortaokul öğretmenlerinden veri toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar araştırmanın bulgular kısmında yer almaktadır. Bulgulara göre araştırmaya katılan ortaokul öğretmenlerinin teknolojik gelişmelere açık olma durumlarının, işbirliği içerisinde çalışabilmelerinin, öğrenci merkezli düşünme ve rehberlik etme becerilerinin yüksek, öğrenci merkezli düşünme ve rehberlik etme becerilerinin, öğrencilerinin motivasyonlarını arttırma becerilerinin, kişisel ve mesleki gelişimlerine verdikleri önemin, yenilikçi ve yeniliklere açık olma durumlarının yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun yanında belirlenen cinsiyet, branş, mesleki hizmet süresi gibi kriterler doğrultusunda bazı alt boyutlarda anlamlı farklar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında ortaokul öğretmenlerinin takip ettikleri ve derslerinde kullandıkları web siteleri, meslektaşlarıyla iletişim kurdukları kanallar, katıldıkları eğitimler, takip ettikleri süreli yayınlar, derslerinde kullandıkları farklı etkinlikler gibi güncel veriler de araştırmanın bulgular bölümünde tablolar halinde sıralanmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak eğitim kurumlarının fiziki şartlarının iyileştirilmesi, öğretmenlerin en az bir yabancı dil öğrenmeleri konusunda teşvik edilmeleri, öğretmenlerin kendi şehirlerinde, ülke genelinde veya farklı ülkelerde görev yapan meslektaşlarıyla iş birliği ve iletişimlerinin güçlenmesi adına projelere katılımlarının desteklenmesi, öğretmenlerin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlerle güncel yaklaşımlardan haberdar edilmesi ve öğrencilerine mümkün olan en iyi şekilde rehberlik yapmalarının sağlanması, gelişime açık olan öğretmenlerin belirlenen farklı ödüllerle motive edilmeleri, öğretmenlere verilen hizmet içi eğitimlerin güncellenmesi, yayınevleriyle anlaşmalar yapılarak öğretmenlerin gerek kendi meslekleriyle ilişkili gerekse kendi kişisel gelişimleriyle ilgili süreli yayınlara ulaşımı konusunda çalışmalar yapılması önerilmektedir. Ayrıca bu çalışma gibi illere yönelik olan çalışmaların arttırılması, öğretmenlerin genel durumunun belirlemesi ve bakanlık düzeyinde önlemler alınması araştırmanın sonuçları açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the opinions of secondary school teachers about innovative teacher characteristics. As a result of the literature review, six sub-dimensions for innovative teacher characteristics were determined and the study was created within the framework of these sub-dimensions. These sub-dimensions are; openness to technological developments, student-centered thinking and guidance, working in cooperation with personal and professional development, student motivation and encouragement, being innovative and open to innovations. The determined sub-dimensions were examined according to the variables of gender, branch, length of professional service, foreign language knowledge and foreign language level. The study is a research carried out in the scanning model. In this context, the“Situation Evaluation of Innovative Teacher Characteristics”questionnaire developed by the researcher and consisting of four parts was used while collecting the data. The collected data were analyzed by calculating frequency, percentage, distribution and mean. In the study, data were collected from 481 secondary school teachers working in official institutions affiliated to the Ministry of National Education in Gaziantep. The results obtained are included in the findings section of the research. According to the findings of the study open to technological developments of secondary school teachers to work within the business community, the state of being an exemplary student-centered mentoring skills of thinking and a high student-centered thinking and mentoring skills, the skills to increase the motivation of students, their importance to their personal and professional development, innovative and open to new ideas, has shown a high level of status. In addition, it was observed that there were significant differences in some sub-dimensions in line with the determined criteria such as gender, branch, professional service period. In addition, up-to-date data such as the websites that secondary school teachers follow and use in their lessons, the channels they communicate with their colleagues, the trainings they attend, the periodicals they follow, and the different activities they use in their lessons are listed in the findings section of the research. Based on the results of the research, improving the physical conditions of educational institutions, encouraging teachers to learn at least one foreign language, supporting teachers' participation in projects in order to strengthen their cooperation and communication with their colleagues working in their own cities, throughout the country or in different countries, with pre-service and in-service trainings of teachers. Studies on informing them about current approaches and providing guidance to their students in the best possible way, motivating teachers who are open to improvement with different awards determined, updating the in-service training given to teachers, making agreements with publishing houses for teachers to access periodicals both related to their own profession and their own personal development. is recommended to be done. In addition, it is important for the results of the research to increase the studies for provinces such as this study, to determine the general situation of teachers and to take measures at the ministry level.