Farklı eğe sistemlerinin kök kanal dolgu materyalini uzaklaştırırken oluşturdukları apikal ekstrüzyon miktarlarının değerlendirilmesi
Effect of different retreatment file systems on the apically extruded debris during retreatment
- Tez No: 749662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHRAM TUNCEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, dört farklı eğe sistemi ile kök kanal tedavisi yenilenmesi sırasında apikale ekstrüze olan debris miktarını karşılaştırmaktır. Kanal tedavisinin birincil amacı, mikroorganizmaları ortadan kaldırmak ve kök kanalını üç boyutlu sızdırmaz bir şekilde doldurmaktır. Bazen kanal tedavisi başarısız olabilir ve başarısızlıktan sonra çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Öncelikle kanal tedavisinin ortograd olarak yenilenmesi düşünülmelidir. Dentin artıkları ve irrigantlar, yenileme sırasında apikal foramenden periapikal alana ekstrüde olabilir. Her alet tipinde farklı miktarlarda apikal ekstrüzyonun meydana geldiği bilinmektedir. Çalışmamızda 64 adet tek köklü mandibular premolar diş seçilmiştir. Örneklerin kronları düzleştirilmiş ve çalışma uzunluğu standart hale getirilmiştir. ProTaper Universal eğe sisteminde F4'e kadar kök kanalları prepare edilmiştir. Kemomekanik hazırlıktan sonra örnekler AH Plus patı ile lateral kondensasyon ile doldurulmuştur. Her numune için bir eppendorf tüpü kullanılmış, her tüp hassas terazide 3 kez tartılmış, hepsinin ortalaması kaydedilmiştir. Numuneler tıpalara sabitlenmiş ve eppendorf tüplerine yerleştirilmiştir. Daha sonra dişler rastgele 4 gruba ayrılmıştır: MicroMega Remover (Coltene), Reciproc blue (VDW), Protaper Universal Retreatment sistemi (Dentsply), D Race (FKG). Yenileme işlemi sırasında, çalışma boyuna ulaşılana kadar 10 mL distile su kullanılmıştır. Örnekler, sıvının tamamen buharlaşması ve tüpte sadece debris artıklarının kalması için 5 gün boyunca 70 °C'de tutulmuştur. Debrislerin biriktiği her bir eppendorf tüpü hassas terazide tekrar 3 kez tartılmış ve bulunan değerlerin ortalaması alınarak sonuçlar elde edilmiştir. Tüm sistemler, debris ekstrüzyonuna neden olmuştur. Debrisin apikal ekstrüzyonu, en az miktarda Reciproc Blue eğesi ile gerçekleşmiştir. Debrisin apikal ekstrüzyonu en fazla MicroMega Remover eğesi ile meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to compare the amount apically extruded debris by four different retreatment file systems while root canal re-treatment. The primary goal of root canal treatment is to eliminate microorganisms and complete filling of the root canal. Sometimes root canal treatment may fail andthere are various treatment options after failure. At first, orthograde retreatment of root canal treatment should be considered. Dentin debris, and irrigants may extrude from the apical foramen to the periapical area during retreatment. It is known that different amounts of apical extrusion occur in each instrument type. In our study, 64 single rooted mandibular premolar teeth were selected. The crowns were removed and the working length was standardized. Root canals were prepared up to F4 of the ProTaper Universal file system. After chemomechanical preparation, samples were filled by lateral compaction using AH Plus sealer. An Eppendorf tube was used for each sample, each tube was weighed thrice on a precision scale, the average of all of them was recorded. Samples were fixed to the stoppers and placed on the eppendorf tubes. Afterwards, the teeth were randomly divided into 4 groups: MicroMega Remover (Coltene), Reciproc blue (VDW), Protaper Universal retreatment system (Dentsply), D Race (FKG). During retreatment procedure, 10 mL of distilled water were used until the working length was reached. Samples were kept at 70 °C for 5 days so that the liquid evaporated completely and only debris residues remained in the tube. Each eppendorf tube, in which debris accumulated, was weighed again thrice on a precision scale and the results were obtained by taking the average of the values found. All systems caused slight extrusion of debris. Apical extrusion of debris was performed at least by the Reciproc Blue file. Apical extrusion of debris was mostly achieved by the MicroMega Remover file.