Challenges experienced by tertiary level efl instructors and students during covid-19 pandemic
Covıd-19 pandemisinde üniversite İngilizce öğretim görevlilerinin ve öğrencilerinin yaşadığı zorluklar
- Tez No: 749864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu vaka çalışmasının amacı, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında İngilizce hazırlık yapan İngilizce okutmanı ve öğrencilerinin Covid-19 pandemisi kaynaklı çevrimiçi eğitim nedeniyle karşılaştıkları zorluklara ve çözümlerine ilişkin algılarını ve deneyimlerini keşfetmektir. Bu zorluklarla başa çıkmak için üretilmiştir. Bu karma yöntemli durum çalışması için nicel veriler, eğitmen ve öğrenci anketleri aracılığıyla 60 öğretim görevlisi ve 110 öğrenciden toplanmıştır. Nitel verileri toplamak için 12 öğretim elemanı ile odak grup görüşmeleri ve 14 öğrenci ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler betimsel ve çıkarımsal analiz yoluyla analiz edilmiş, nitel verilerin analizi için içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, katılımcılar için temel zorlukların çevrimiçi eğitim için eğitim eksikliği ve internet bağlantısı sorunları olduğunu ortaya koydu. Eğitmenler, öğrencilere ekstra rehberlik sağlamak zorunda kaldıkları için iş yüklerinin arttığını düşündüler. Öğrenciler için evde dikkat dağınıklığı ve akranlarıyla etkileşim eksikliği temel zorluklardı. Eğitmenler ayrıca çevrimiçi öğretimde daha fazla yetkinlik kazanma konusunda olumlu deneyimler yaşadılar ve öğrenciler eğitmenlerden aldıkları destek ve rehberlikten memnun kaldılar.
Özet (Çeviri)
The aim of this case study was to explore the perceptions and experiences of EFL instructors and students of an English language preparatory program of a foundation university in Turkey regarding the challenges they faced due to the Covid-19 pandemic-induced online education and the solutions they produced to cope with these challenges. For this mixed-methods case study, the quantitative data were collected from 60 instructors and 110 students through instructor and student questionnaires. To gather the qualitative data, focus group interviews were conducted with 12 instructors and individual interviews with 14 students. The quantitative data were analyzed through descriptive and inferential analysis, and content analysis was used for the analysis of the qualitative data. The results revealed that the main difficulties for the participants were a lack of training for online education and internet connection problems. The instructors thought their workload was increased as they had to provide extra guidance to the students. For the students, distractions at home and lack of interaction with their peers were the main challenges. The instructors also had positive experiences about acquiring more competence in teaching online, and the students were satisfied with the support and guidance they received from the instructors.