Primary school efl teachers' perceptions of alternative assessment tools
İlkokul İngilizce öğretmenlerinin alternatif ölçme araçlarına yönelik algıları
  1. Tez No: 749888
  2. Yazar: HANDAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu betimleyici çalışma, İngilizce öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme uygulamaları ve alternatif ölçme araçlarına yönelik algıları ile öğretmenlerin demografik özellikleri ve değerlendirme tercihleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada karma araştırma yöntemi uygulanmıştır. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Adıyaman'ın merkez ilçesinde bulunan ilkokullarda görev yapan 52 İngilizce öğretmeni bu çalışmaya katılmıştır. Katılımcılar kolaylıkla bulunabileni örnekleme yoluyla seçilmiştir. Nicel veriyi toplamak için Yabancı Dil Ölçme ve Değerlendirme Anketi (Atasoy, 2019) uygulanmış, nitel veriyi toplamak içinse yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 23.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen nicel verinin analizi ise Creswell'in (2012) içerik analizi basamakları esas alınarak yapılmıştır. Sonuçlara göre, ilkokulda çalışan İngilizce öğretmenleri hem geleneksel hem alternatif ölçme araçlarını kullanmaktadır ancak geleneksel ölçme araçlarını daha sık tercih etmektelerdir. Sıklıkla tercih edilen geleneksel ölçme araçları eşleştirme, çoktan seçmeli ve boşluk doldurma sorularıyken, en sık tercih edilen alternatif ölçme araçları rol yapma ve resmi olmayan soru-cevap oturumlarıdır. Daha deneyimli öğretmenlerin doğru/yanlış, boşluk doldurma gibi geleneksel ölçme araçlarını daha sık kullandıkları ortaya çıkmıştır. Cinsiyetin etkisi incelendiğinde ise, portfolyo kullanımında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Mezun olunan bölümün de yaratıcı yazarlığın kullanılmasında anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak, İngilizce öğretmenlerinin alternatif ölçme araçlarına yönelik duygularının olumlu olduğu ancak bu araçları uygulama konusunda sorunlar yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Yaşanan bu sorunlar doğrudan öğretmenlerin kendisi, öğrenciler, ders ve ebeveynlerle ilgilidir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aims to reveal EFL teachers' practices and perceptions of alternative assessment tools and the relationship between EFL teachers' demographic features and their preferences. Mixed method was applied in the study. 52 EFL teachers working at primary schools in the central town of Adıyaman during 2021-2022 academic year participated in the study. The participants of the study were selected through convenience sampling. EFL Testing and Assessment Questionnaire was used to collect quantitative data and semi-structured interviews were carried out to gather qualitative data. Quantitative data gathered from the questionnaire were analyzed using SPPS 23.0. Analysis of qualitative data was based on Creswell's (2012) stages of content analysis. According to the results, EFL teachers working at primary schools use both traditional and alternative assessment tools but they prefer traditional assessment tools more frequently than alternative ones. Matching, multiple choice and fill-in-the-blanks questions were preferred frequently as traditional tools, while role-playing and informal question-answer sessions were used as alternative assessment tools. It was found that more experienced teachers tended to use traditional assessment tools such as true/false and fill-in-the-blank questions more frequently than the others. When the role of gender was investigated, it was clear that there was a significant difference among teachers in terms of using portfolios. The department they graduated had an effect on the use of creative writing. Additionally, EFL teachers had positive feelings toward alternative assessment tools but they had some problems in applying them. These challenges were related to students, the course, parents and teachers themselves.