Yabancı dil öğretiminde otantik metinlerin ders kitaplarında kullanımı
The use of authentic texts in student's books for foreign language teaching
  1. Tez No: 750038
  2. Yazar: EREDZHEP BEKIROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yabancı dil öğretiminde metinler, oluşturulma amacına göre kurgu ve otantik metinler olmak üzere ikiye ayrılmakta ve her iki türe ait metinler yabancı/ikinci dil öğretimi kitaplarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla hazırlanan Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe ders kitaplarında ve İngilizceyi ikinci dil olarak öğretmek için tasarlanan New Headway ders kitaplarında yer alan metinler kurgu ve otantik metin olarak sınıflandırılmış, otantik metinler dil becerileri ekseninde incelenmiş ve otantik türlerin dağılımı belirlenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan betimsel analizden yararlanılmış, veriler Maxqda Pro programıyla analiz edilmiştir. İki setteki ders kitapları incelendiğinde her seviyede kurgu metinlerin otantik metinlere göre nicel olarak daha fazla sayıda yer aldığı tespit edilmiştir. Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe ders kitaplarındaki otantik metinler en çok okuma, New Headway ders kitaplarındaki otantik metinler ise en çok konuşma becerisinin gelişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Okuma ve konuşma öğrenme alanları, New Headway ders kitaplarında en sık bir arada ele alınan dil becerileri olurken Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe ders kitaplarında en sık bir arada ele alınan dil becerileri okuma ve yazma olarak belirlenmiştir. NH ve YHYİT ders kitaplarında en çok kullanılan otantik türün gazete yazısı türü olduğu tespit edilmiştir. Bu türden sonra iki kitap setinde ikinci sırada ilan türü gelmektedir. Toplam olarak NH ders kitaplarında kullanılan otantik türlerin çeşitliliği YHYİT ders kitaplarında kullanılan otantik türlerin çeşitliliğinden daha fazladır. Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi'nde söz edilen türlerin daha çok NH ders kitaplarında yer aldığı belirlenmiştir. Bu hususlar göz önüne alınarak NH ders kitaplarının otantik türlerin kullanılması açısından YHYİT ders kitaplarından daha iyi bir şekilde tasarlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In foreign language teaching according to the purpose of creation texts are divided into two groups: fictional texts and authentic texts. The texts of both groups are used in foreign/second language teaching books. In this study, the texts of Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe student's book set, which was prepared to teach Turkish to foreigners, and New Headway student's book set, that was made to teach English as a second language, were classified as fictional and authentic. After that authentic texts were examined in terms of language skills and the distribution of authentic text types was determined. Descriptive analysis, which is one of the qualitative research methods, was used in the study and the data were analyzed with the Maxqda Pro program. During the analysis of two book sets it was determined that fictional texts at each set and each level were used quantitatively more than authentic texts. In YHYİT student's books authentic texts aim to develop reading skills more than other skills while in NH student's books authentic texts aim to develop speaking skills most of all. It was defined that in NH student's books reading and speaking were the skills that were used together most often. The analysis showed that the most frequently used together language skills in YHYİT student's books were reading and writing. It was also determined that a column is the most often used authentic text type in NH and YHYİT student's books. An advertisement comes second after the column in two book sets. In terms of authentic text types containment NH student's books are more varied than YHYİT student's books. It was defined that the authentic text types mentioned in the Common European Framework of Reference for Languages are used in NH student's books more than in YHYİT student's books. Taking this into consideration it was concluded that NH student's books are better designed in terms of using authentic text types.