36-72 aylık çocuğu olan akademisyenlerin cinsel gelişimle ilgili görüş ve yaklaşımlarının incelenmesi
Examining the views and approaches of academicians with 36-72 months old children on sexual development
- Tez No: 750085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, 36-72 ay aralığında çocuğu olan akademisyenlerin olası cinsel gelişime yönelik sorulardaki görüş ve yaklaşımlarını incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma modelinden yararlanılmış ve amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, katılımcılarla ses kaydı alınarak görüşmeler yapılmış, sonrasında bu ses kayıtları çözümlenmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle araştırmacı tarafından oluşturulan formlarla toplanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma grubunda yer alan akademisyenlerin çoğunluğunun cinsel gelişim ifadelerinin, cinsel gelişim kapsamına yönelik düşüncelerinin, cinsel gelişimi desteklemek adına yaptıklarının, Türkiye'de çocuklara cinsel eğitim verilmesine yönelik görüşlerinin, cinsel eğitimin nasıl verileceğine yönelik ifadelerinin, cinsel eğitimin içeriğine ilişkin düşüncelerinin literatürle paralellik gösterdiği görülmektedir. Cinsel eğitime başlama yaşı ile ilgili ifadeleri incelendiğinde 3-6 yaş arasında verilmesi gerekliliğine ilişkin akademisyen görüşlerinin yoğunlukta olduğu, cinsel eğitimin kimler tarafından verilmesi gerektiğine ilişkin görüşlerinde uzman ifadesinin çoğunlukta olduğu görülmüştür. Çocukların fiziksel özelliklere ilişkin sorduğu sorularda bilimsel yanıtlar verdikleri, gebelik sürecine ilişkin sorularda ise kaçınma temelli ifadeleri kullandıkları, çocukların toplumsal cinsiyete yönelik soruda çoğunlukla toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan ifadelerinin olduğu görülürken, yetişkin ilişkilerine yönelik soruda çocuklara açıklayıcı olmak adına somut ifadelerin olduğu görülmektedir. Sonuç olarak akademisyenlerin cinsel gelişime yönelik olumlu görüş ve yaklaşımlarının olduğu görülmektedir. Akademisyenlere verilecek cinsel eğitimin, çocuğun cinsellikle ilgili bazı sorularına tabusal yaklaşımları azaltacağı, doğru ve uygun zamanda çocuklarının sağlıklı cinsel kimlik gelişimine katkı sağlayacakları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views and approaches of academics who have children between 36-72 months of age in questions about possible sexual development. In this study, qualitative research model was used and purposive sampling method was used. Within the scope of the research, interviews were made with the participants by taking voice recordings, and then these voice recordings were analyzed. The data were collected with the forms created by the researcher using the semi-structured interview technique. The obtained data were analyzed using the content analysis method. It is seen that the statements of the majority of the academicians in the study group about sexual development, their thoughts on the scope of sexual development, what they do to support sexual development, their views on giving sexual education to children in Turkey, their statements on how to give sexual education, and their thoughts on the content of sexual education are in line with the literature. When the statements about the age to start sexual education are examined, it is seen that the opinions of academicians about the necessity of giving it between the ages of 3-6 are intense, and the opinions of the experts about who should give sexual education are the majority. While it is seen that children give scientific answers to the questions asked about physical characteristics, they use avoidance-based expressions in the questions about the pregnancy process, the children mostly have statements that advocate gender equality in the questions about gender, while it is seen that there are concrete statements in the question about adult relations to be descriptive to children. As a result, it is seen that academicians have positive views and approaches towards sexual development. It is thought that the sexual education to be given to the academicians will reduce the taboo approaches to some questions of the child about sexuality and contribute to the healthy sexual identity development of their children at the right and appropriate time.