Bazı Schiff bazı-tiyazol türevlerinin sentezi, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some Schiff base-thiazole derivatives, investigation of their antimicrobial and antioxidant properties
- Tez No: 750168
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada beş farklı aldehit türevi (3,5-dikloro-2-hidroksibenzaldehit, 3,5-dibromo-2-hidroksibenzaldehit, 5-bromo-2-hidroksibenzaldehit, 5-kloro-2-hidroksibenzaldehit, 2,3-dihidroksi- benzaldehit) tiyosemikarbazit ile asidik ortamda tepkimeye sokularak beş farklı Schiff bazı türevleri elde edilmiştir. Elde edilen Schiff bazı türevleri, 2,4'-dibromoasetofenon ve 2-bromo-4'-nitroasetofenon bileşikleriyle ayrı ayrı tepkimeye sokularak yeni tiyazol türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen Schiff bazı-tiyazol türevlerinin yapı tayini FT-IR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopi teknikleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen Schiff bazı-tiyazol türevlerinin antimikrobiyal ve antioksidan aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, five different Schiff base derivatives were obtained by reacting five different aldehyde derivatives (3,5-dichloro-2-hydroxybenzaldehyde, 3,5-dibromo-2-hydroxybenzaldehyde, 5-bromo-2-hydroxybenzaldehyde, 5-chloro-2-hydroxybenzaldehyde, 2,3-dihydroxybenzaldehyde) with thiosemicarbazide in acidic media. New thiazole derivatives were synthesized by reacting the obtained Schiff base derivatives with 2,4'-dibromoacetophenone and 2-bromo-4'-nitroacetophenone compounds separately. Structure determination of synthesized Schiff base and thiazole derivatives were characterized by FT-IR, 1H NMR and 13C NMR spectroscopic techniques. Antimicrobial and antioxidant activity studies of synthesized Schiff base and thiazole derivatives were carried out.